Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie wykonywał „jaskółki”, czyli słynnego testu na trzeźwość. Choć to niekonwencjonalne badanie nie jest w stanie wskazać rzeczywistego poziomu upojenia alkoholowego, nie jest całkowicie pozbawione sensu. Wskazuje ono bowiem na dość istotne efekty spożycia nadmiernej ilości alkoholu ‒ zaburzenie koordynacji ruchowej i opóźnienie refleksu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej przyczynom tych zjawisk oraz wskazujemy, jakie mogą one mieć konsekwencje.
Czytaj dalej »Śniadanie na kaca jest tematem, który – nie bez powodu – budzi wiele emocji. Po nocy pełnej zabawy i celebracji organizm często wysyła nam mieszane sygnały. Odczuwasz głód, a jednocześnie mdłości? Zastanawiasz się, jakie śniadanie postawi Cię na nogi? Decyzja nie jest łatwa, gdyż nie do końca wiadomo, jaki powinien być idealny posiłek na kaca. W tym artykule przyjrzymy się różnym śniadaniowym strategiom. Czy lepiej postawić na tłuste jedzenie, które obiecuje natychmiastową satysfakcję, czy może słodkie przysmaki, które osłodzą poranne zmagania? O czym warto pamiętać komponując poimprezowe śniadanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Powszechnie przyjęło się, że zabieg wykonania kroplówki na kaca nazywany bywa detoksem bądź odtruciem alkoholowym. W rzeczywistości jednak określenia te oznaczają różne, choć niezwykle podobne do siebie procesy. Kroplówka na kaca to nic innego, jak prosta procedura stawiająca na nogi po suto zakrapianej imprezie. Z kolei detoks alkoholowy, nazywany nierzadko odtruciem, to bardziej skomplikowany zabieg, który zwykle stosowany jest przed rozpoczęciem leczenia uzależnienia od alkoholu. Jak przebiegają i na czym dokładnie polegają te zabiegi? Kiedy warto z nich skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Niestety, pomimo niewątpliwej uciążliwości, kac w dalszym ciągu nie jest uznawany w środowisku medycznym za chorobę. Jest to doprawdy dziwne, gdyż stan ten nierzadko uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Symptomy kaca są niecharakterystyczne i mogą występować także w innych schorzeniach. Nie powinien zatem dziwić fakt, że niektóre osoby doświadczają „objawów kaca” bez wypicia kropli alkoholu. Jak to możliwe? Jakie stany i choroby mogą wywołać symptomy imitujące kaca? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł!
Czytaj dalej »Czy wiesz, że w celu skontrolowania stanu trzeźwości kierowcy pierwszy alkomat został wykorzystany pierwszy raz w 1938 roku? Od tego czasu technologia alkomatów przeszła długą drogę, stając się kluczowym narzędziem w zapobieganiu jazdy pod wpływem alkoholu. W dzisiejszych czasach, gdzie bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem, wybór odpowiedniego alkomatu może mieć ogromne znaczenie. Od tanich i popularnych alkomatów półprzewodnikowych, przez elektrochemiczne, stanowiące kompromis między jakością a ceną, aż po profesjonalne alkomaty spektrofotometryczne ‒ każdy rodzaj ma swoje unikalne właściwości. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działają te urządzenia, omówimy ich wady i zalety oraz pomożemy Ci wybrać najlepszy alkomat dla Twoich potrzeb.
Czytaj dalej »Alkohol towarzyszy nam od zarania dziejów, podobnie jak nierozłącznie związany z jego spożyciem stan ‒ kac. Przez stulecia ludzkość poszukiwała skutecznych sposobów, by się go pozbyć, często zwracając się ku naturze i jej bogactwom. Obecnie w ramach walki z syndromem dnia poprzedniego często sięgamy po różnego rodzaju suplementy, shoty czy nawet plastry, licząc na skuteczność nowoczesnych preparatów. Tymczasem zapominamy o najstarszych lekarstwach człowieka, czyli ziołach. W poniższym artykule przedstawiamy 5 ziół, które wspomagają walkę z kacem. Sprawdź, być może niektóre z nich masz w swojej kuchni!
Czytaj dalej »Czy wiesz, że w naszym kraju aż 80% chłopców i 82% dziewcząt poniżej 18. roku życia próbowało już alkoholu? Mogłoby się wydawać, że spożywanie alkoholu przez młodzież nie jest problemem. Wiele osób argumentuje to ciekawością czy eksperymentowaniem, naturalnie wpisanymi w okres dojrzewania. Niestety, jest to zupełnie błędne przekonanie! Alkohol to używka, która działa destrukcyjnie na wiele aspektów życia nastolatka, odciskając też ogromne piętno na jego zdrowiu. Właśnie to było impulsem do stworzenia programu SMASHED. Czym jest ten program? Do kogo jest kierowany? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Przyrost masy ciała najczęściej wiążemy z kaloryczną żywnością ‒ chrupiącymi chipsami, tłustym cheeseburgerem z frytkami czy uwielbianą przez wszystkich czekoladą. Rzadko kiedy pamiętamy, że kalorie można także wypić. Dzieje się tak nie tylko w przypadku kremowego latte z karmelowym syropem czy słodkiej Coca-Coli, ale również… alkoholu. Jego wartość energetyczna, często porównywalna z kalorycznością posiłków, stanowi istotny problem dla zbilansowanej diety i zdrowia człowieka. W poniższym artykule przybliżamy tą tematykę, omawiając kaloryczność najczęściej spożywanych trunków oraz ich dokładny wpływ na masę ciała człowieka.
Czytaj dalej »Racząc się lampką wina czy kuflem piwa rzadko myślimy, czym tak naprawdę jest substancja odpowiadająca za większość właściwości naszych ulubionych trunków. Alkohol na co dzień kojarzy nam się raczej z napojem spożywczym, a nie związkiem chemicznym. Czas to zmienić! Zapraszamy zatem na małą lekcję chemii ‒ w poniższym artykule umawiamy, czym dokładnie jest alkohol etylowy, jakie właściwości ma jego cząsteczka, a także jak powstaje.
Czytaj dalej »Racząc się swoimi ulubionymi trunkami rzadko zdajemy sobie sprawę, że alkohol odgrywa w naszych życiach znacznie większą rolę niż przypuszczamy. Jego obecność jest bowiem kluczowa w wielu sektorach przemysłu, wykraczając daleko poza swoje tradycyjne zastosowania w produkcji napojów alkoholowych. Jego wszechstronność wynika z unikalnych właściwości, które czynią go niezastąpionym składnikiem w różnorodnych procesach produkcyjnych. Od farmacji, przez przemysł kosmetyczny, aż po sektor paliwowy – obecność etanolu w tych branżach jest dowodem na jego kluczowe znaczenie dla gospodarki i innowacji. W poniższym artykule przyglądamy się bliżej mniej znanym zastosowaniom etanolu.
Czytaj dalej »Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych ma prawdopodobnie tyleż samo zwolenników, co przeciwników. Jest to temat budzący gorące dyskusje, dotykający zarówno aspektów prawnych, jak i społecznych. W wielu krajach obowiązują różne przepisy regulujące tę kwestię, odzwierciedlające lokalne tradycje, kulturę oraz poziom tolerancji społecznej. Z jednej strony, obecność alkoholu w przestrzeni publicznej może być postrzegana jako element swobody osobistej i wyraz kultury picia. Z drugiej zaś strony, wiąże się to z potencjalnymi zagrożeniami dla porządku publicznego i bezpieczeństwa. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnorodnym aspektom spożywania alkoholu w miejscach publicznych, analizując zarówno argumenty jego zwolenników, jak i przeciwników, a także przybliżając obowiązujące regulacje prawne.
Czytaj dalej »Produkty bezalkoholowe przez wiele lat utrzymywały się na obrzeżach rynku alkoholi, stanowiąc bardziej niezbyt smaczną ciekawostkę niż realną alternatywę dla tradycyjnego piwa czy wina. W ostatnich latach rynek napojów bezalkoholowych przeżywa jednak prawdziwą rewolucję! Coraz więcej konsumentów poszukuje smacznych i zdrowych zamienników swoich ulubionych napojów alkoholowych, co skłania producentów do eksperymentowania i innowacji. Nie powinien dziwić zatem fakt, że na sklepowych półkach nie uświadczymy już mdłych, rozwodnionych „alkoholi bez procentów”, a napoje pełne smaku i aromatu. Dlaczego warto po nie sięgać? W jaki sposób powstają bezalkoholowe piwa i wina? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Alkohol jest używką głęboko zakorzenioną w naszym społeczeństwie. Konsumpcja alkoholu jest w naszym kraju ściśle związana z różnymi aspektami życia społecznego, co wymaga wyważonego podejścia legislacyjnego. Ustawodawstwo dotyczące alkoholu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia publicznego, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nic zatem dziwnego, że w polskim prawie znaleźć można konkretne ustawy, które odnoszą się między innymi do sprzedaży, spożycia czy reklamy alkoholu. W poniższym artykule omawiamy wszystkie najważniejsze akty prawne, które powinien znać każdy, kto chce spożywać alkohol w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.
Czytaj dalej »Tylko w 2022 roku pijani kierowcy spowodowali 1415 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 172 osób. Statystyki te wskazują, jak ważna jest odpowiedzialność, zwłaszcza po spożyciu alkoholu. Używka ta zaburza subiektywną zdolność do oceny trzeźwości, dlatego konieczne bywa użycie obiektywnych i rzetelnych metod pomiaru. Sporą popularnością cieszą się alkomaty online, które obiecują szybką i łatwą ocenę stanu trzeźwości. Wydają się być wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy po spożyciu alkoholu chcą szybko sprawdzić, czy mogą bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Jednak czy faktycznie można polegać na tych nowoczesnych narzędziach? Czy ich wyniki są wiarygodne i czy mogą one zastąpić tradycyjne alkomaty?
Czytaj dalej »Język kreuje naszą rzeczywistość. Prawdopodobnie nie ma lepszego przykładu na prawdziwość tego stwierdzenia od określeń, którymi ludzie na całym świecie opisują zespół nieprzyjemnych objawów występujących po nadmiernym spożyciu alkoholu. Niemieckie Katzenjammer, francuskie gueule de bois czy tureckie akşamdan kalma to tylko niektóre z przykładów, jak obrazowo opisuje się syndrom dnia poprzedniego w innych językach. Co dosłownie oznaczają te określenia? Co pierwotnie znaczyło i skąd pochodzi rodzime słowo kac? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Konsumpcja alkoholu wśród młodzieży to zjawisko, które zyskuje na znaczeniu i staje się coraz bardziej niepokojące. Badania pokazują, że prawie połowa uczniów upiła się przynajmniej raz w miesiącu. W tym artykule postaramy się zrozumieć, jakie są najczęstsze powody sięgania po alkohol wśród młodzieży, jakie są jego długofalowe skutki, a także przedstawimy możliwości wsparcia osób pełnoletnich, takie jak odtrucie alkoholowe i wszywanie Esperalu w Warszawie.
Czytaj dalej »Alkohol jest powszechnie używanym środkiem psychoaktywnym, który może wpływać na różne aspekty zdrowia człowieka, w tym także na funkcjonowanie układu rozrodczego. Wpływ alkoholu na potencję i libido jest tematem, który od dawna budzi zainteresowanie nie tylko wśród osób cierpiących na zaburzenia seksualne, ale przede wszystkim wśród specjalistów zajmujących się zdrowiem seksualnym. W poniższym artykule przeanalizujemy naukowe dowody dotyczące wpływu alkoholu na potencję i libido, aby lepiej zrozumieć tę kwestię. Podpowiemy także, jak za pomocą odtrucia alkoholowego zminimalizować szkodliwy wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.
Czytaj dalej »Masz wrażenie, że Twoja głowa zaraz eksploduje, a każdy dźwięk sprawia, że masz ochotę schować się pod kołdrę? Powoli dociera do Ciebie, że poprzedniego wieczoru wypiłeś o to jedno piwo za dużo? Tak, z całym prawdopodobieństwem zapracowałeś na swojego kaca. Nie oznacza to jednak, że cały Twój dzień musi upłynąć pod znakiem nierównej walki ze złym samopoczuciem. Kaca można wyleczyć. Jak? Szybko i skutecznie! W poniższym artykule tłumaczymy, w jaki sposób odtrucie alkoholowe leczy kaca w ciągu zaledwie godziny!
Czytaj dalej »Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia nałogu rzadko kiedy jest łatwe. Choroba alkoholowa przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, a uzależnione osoby przez długi czas negują swoje uzależnienie. Czasami bywa, że uzależnieni odczuwają potrzebę walki z nałogiem, jednak nie wiedzą, jak ją rozpocząć. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze elementy procesu leczenia alkoholizmu. W tekście tłumaczymy również, dlaczego detoks alkoholowy powinien być pierwszym krokiem ku trzeźwości alkoholika.
Czytaj dalej »Odtruwanie alkoholowe jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia kaca. Nie ulega jednak wątpliwości, że zabieg ten powinien być nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny dla naszego zdrowia. Warto mieć na uwadze, że odtruwanie alkoholowe, jak każda inna procedura medyczna, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych i skutków ubocznych. W poniższym artykule poruszamy kwestię bezpieczeństwa odtruwania alkoholowego. Wspominamy o potencjalnych skutkach ubocznych tego zabiegu, a także podpowiadamy, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.
Czytaj dalej »Choroba alkoholowa rozwija się ukradkiem, niepostrzeżenie. Prezentuje ona szeroki wachlarz objawów, jednak pojawiają się one stopniowo, przez co początek uzależnienia często jest nieuchwytny. Klasyczny obraz choroby, który większość osób utożsamia z definicją alkoholizmu, zwykle występuje dopiero w jej fazie przewlekłej. Czym charakteryzuje się to ostatnie stadium choroby alkoholowej? Czy można z niego wyjść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Zaszycie alkoholowe często wydaje się uzależnionym osobom cudownym rozwiązaniem, które pozwoli im odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Mniej entuzjastycznie podchodzą do tej metody specjaliści, wskazując na dużą liczbę mitów i przekłamań, którymi owiane jest działanie wszywki alkoholowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kompendium wiedzy na temat zaszycia alkoholowego ‒ jego przebiegu, działania, a także wskazań i przeciwwskazań do samego zabiegu.
Czytaj dalej »Kac niewątpliwie kojarzy nam się z suto zakrapianą imprezą. Istnieje jednak specyficzny rodzaj kaca, którego pojawienie się nie jest związane z wcześniejszym spożyciem alkoholu. Suchy kac występuje u trzeźwych osób, które walczą z uzależnieniem od alkoholu. Jak objawia się to zjawisko? Co może być jego przyczyną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób zaszycie alkoholowe może ułatwić leczenie choroby alkoholowej.
Czytaj dalej »Szacuje się, że choroba alkoholowa dotyczy około miliona Polaków. Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga specjalistycznego leczenia. Część osób podejmuje jednak samodzielnie próby odstawienia używki, z kolei inni sięgają po uznane metody leczenia alkoholizmu. Na przestrzeni wielu lat pierwszym wyborem osób borykających się z uzależnieniem była wszywka z Esperalem. Co warto wiedzieć o wadach i zaletach tej metody? Jak prawidłowo wykorzystać jej działanie w leczeniu nałogu alkoholowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Szacuje się, że uzależnienie od alkoholu dotyczy blisko 1 miliona Polaków. Błędem byłoby jednak myślenie, że liczba ta opisuje wszystkie osoby, które ponoszą negatywne konsekwencje nałogu alkoholowego. Najnowsze badania wskazują, że w naszym kraju od 3 do 4 milionów osób żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Nałóg alkoholika odciska nieodwracalne piętno na życiu i zdrowiu jego najbliższych osób. Jednym z najczęstszych skutków problemów alkoholowych w rodzinie jest rozwój współuzależnienia od alkoholu u bliskich uzależnionej osoby. Czym dokładnie jest to zjawisko? Jak można pomóc współuzależnionej osobie? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!
Czytaj dalej »Zaszycie alkoholowe to zabieg cieszący się dużą popularnością wśród osób rozpoczynających walkę z uzależnieniem od alkoholu. Niestety, niekiedy wytrwanie w abstynencji jest dla chorych zbyt ciężkie. W takich momentach niektórzy chwytają się najróżniejszych metod, które mają zatrzymać działanie wszywki alkoholowej. W poniższym artykule odpowiadamy na częste wśród uzależnionych pytania: czy wszywkę alkoholową można przepić? Czy można samodzielnie zatrzymać jej działanie? Dowiedz się więcej, na ten temat!
Czytaj dalej »Zaszycie alkoholowe to metoda, która wzbudza w ostatnich latach dużo kontrowersji. Część uzależnionych osób postrzega ją jako magiczny środek, który stanowi rozwiązanie nałogu alkoholowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy są sprzeczne informacje, które można przeczytać w internecie, a nierzadko też usłyszeć od specjalistów reklamujących ten zabieg. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na zaszycie alkoholowe.
Czytaj dalej »Podstawowym i najważniejszym celem leczenia alkoholizmu jest utrzymanie abstynencji. Niestety, życie w trzeźwości, zwłaszcza na początku terapii, jest dla niektórych osób niemal nieosiągalne. Przez wiele lat starano się opracować skuteczne metody wspierające abstynencję. Jedną z takich metod, wyróżniającą się długą historią i dużą popularnością, jest zaszycie alkoholowe. Na czym polega działanie wszywki antyalkoholowej i jak wygląda zabieg jej wszycia? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tej metodzie!
Czytaj dalej »W społeczeństwie wciąż panuje mylny obraz alkoholika, jako osoby, która nieustannie przebywa na rauszu. Picie okazjonalne, zwłaszcza przez osoby młode, często nie wzbudza zaniepokojenia, nawet gdy okazją staje się każdy weekend. W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie alkoholizmu weekendowego. Wyjaśniamy czym jest to zjawisko, przedstawiamy najczęstsze jego objawy, a także przedstawiamy możliwości jego leczenia.
Czytaj dalej »Alkohol jest jedną z najbardziej popularnych używek na świecie, a zarazem jedną z najbardziej szkodliwych dla organizmu człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest wpływ alkoholu na mózg, ponieważ związek ten działa toksycznie na komórki nerwowe, powodując poważne uszkodzenia i zaburzenia w funkcjonowaniu tego ważnego narządu. W niniejszym artykule omówimy, jak etanol uszkadza mózg i jakie mogą być konsekwencje długotrwałego nadużywania alkoholu. Podpowiadamy również, jak wspomóc regenerację układu nerwowego po suto zakrapianej imprezie.
Czytaj dalej »Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną używką w naszym społeczeństwie. Jest na stałe wpisany w naszą kulturę, przy czym towarzyszy niemal wszystkim spotkaniom koleżeńskim czy rodzinnym. Niestety, sytuacja ta nierzadko zaciera granicę pomiędzy piciem okazjonalnym a uzależnieniem. Alkoholizm przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, wpływając na zdrowie chorej osoby, a także całe jej otoczenie. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym dokładnie jest uzależnienie od alkoholu i jak można je rozpoznać. Podpowiadamy również, jak najlepiej rozpocząć leczenie alkoholizmu.
Czytaj dalej »Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie, a jego konsumpcja jest powszechnie akceptowana w wielu kulturach. Dla wielu osób używka ta stanowi integralną część wydarzeń kulturowych, socjalnych czy biznesowych, z kolei dla innych jest po prostu miłym zwieńczeniem męczącego dnia. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy może sięgać po alkohol. W poniższym artykule przedstawiamy grupy osób, które powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. W tekście wspominamy również o zaszyciu alkoholowym, czyli rozwiązaniu dla osób, które chcą przestać pić, jednak mają problem z długotrwałym utrzymaniem abstynencji.
Czytaj dalej »Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z licznymi dokuczliwymi konsekwencjami ze strony układu pokarmowego. W przebiegu kaca nierzadko zaobserwować można zgagę, bóle brzucha czy nawet wymioty. Dość często zapomina się o jeszcze jednym, nie mniej istotnym objawie kaca ‒ biegunce. Dlaczego alkohol sprzyja wystąpieniu biegunki? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule, w którym podpowiadamy również, w jaki sposób odtrucie alkoholowe może wspomagać leczenie biegunki po alkoholu.
Czytaj dalej »Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak przebiega zabieg zaszycia alkoholowego? Pomimo dużej popularności tej metody, wiele osób wciąż zastanawia się, jak dokładnie wygląda procedura implantacji wszywki alkoholowej. Wokół tego zabiegu narosło wiele mitów i przekłamań, przez które część chorych waha się przed skorzystaniem z tej metody. Czy zaszycie alkoholowe boli? Czy specjaliści w trakcie zabiegu wszywają tabletki placebo? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule, w którym przedstawiamy cały przebieg zaszycia alkoholowego.
Czytaj dalej »Choroba alkoholowa dotyka niemal 1 miliona Polaków i jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w naszym społeczeństwie. Niestety, uzależnienie od alkoholu często wiąże się z licznymi stereotypami i mitami, które utrudniają jego zrozumienie oraz leczenie. W dzisiejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych stereotypach na temat choroby alkoholowej i przedstawimy fakty, które pozwolą na ich przełamanie. Podpowiemy również, jak postawić pierwsze kroki w walce z nałogiem alkoholowym.
Czytaj dalej »Przejście na całkowitą abstynencję może brzmieć dla niektórych jak czysta abstrakcja. W końcu alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Używka ta jest niemal nieodłącznym elementem różnego rodzaju spotkań towarzyskich, rodzinnych imprez, a nawet integracji pracowniczych. Rezygnacja ze spożycia alkoholu wiąże się jednak z licznymi korzyściami. Czy odstawienie alkoholu jest jednak całkowicie bezpieczne? Tego dowiesz się czytając ten artykuł, w którym przedstawiamy również, jak zapobiegać nieprzyjemnym objawom związanym z przejściem na abstynencję.
Czytaj dalej »Leczenie choroby alkoholowej nigdy nie jest proste czy bezproblemowe. Większość metod terapeutycznych posiada zarówno jasne, jak i ciemne strony. Nie inaczej jest w przypadku zaszycia alkoholowego, które nierzadko jest pierwszym rozwiązaniem, po które sięgają uzależnione osoby. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze wady i zalety zaszycia alkoholowego, które warto uwzględnić przy wyborze tej metody.
Czytaj dalej »Mogłoby się wydawać, że kac jest nieodłącznym towarzyszem imprezowych nocy. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko dawka alkoholu, ale nierzadko także nasze zachowania przekładają się na intensywność tego zjawiska. Nie chcesz, by Twój poimprezowy poranek był koszmarem? W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jakie zachowania mają największy wpływ na intensywność kaca. W tekście znajdziesz również podpowiedź, jak szybko i skutecznie poprawić swoje samopoczucie za pomocą odtrucia alkoholowego!
Czytaj dalej »Czujesz się źle po wypiciu dwóch lampek wina? Zauważyłeś, że bezpośrednio po spożyciu alkoholu Twoje samopoczucie ulega pogorszeniu? Może to wynikać z nadwrażliwości na alkohol! Jest to całkiem prawdopodobne ‒ badania naukowe potwierdzają, że reakcje nadwrażliwości na alkoholowe trunki dotyczą nawet 10% społeczeństwa. Chcesz wiedzieć, czy alergia na alkohol jest tym samym, co nietolerancja? Zastanawiasz się, jakie są objawy nadwrażliwości na alkohol? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Czytaj dalej »Kwasica ketonowa zwykle kojarzona jest jako ciężkie powikłanie cukrzycy. Rzeczywiście, stan ten najczęściej rozwija się w przebiegu poważnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Niewiele osób jednak wie, że kwasica ketonowa może wystąpić u osób długotrwale nadużywających alkoholu. Czym dokładnie jest ten stan? Jakie objawy mogą świadczyć o alkoholowej kwasicy ketonowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czytaj dalej »