Choroba alkoholowa rozwija się ukradkiem, niepostrzeżenie. Prezentuje ona szeroki wachlarz objawów, jednak pojawiają się one stopniowo, przez co początek uzależnienia często jest nieuchwytny. Klasyczny obraz choroby, który większość osób utożsamia z definicją alkoholizmu, zwykle występuje dopiero w jej fazie przewlekłej. Czym charakteryzuje się to ostatnie stadium choroby alkoholowej? Czy można z niego wyjść? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła. Rozwija się ona wraz z upływem czasu, a jej obraz ulega zmianie. W literaturze specjalistycznej wyróżnia się cztery etapy alkoholizmu, które różnią się od siebie objawami i ich natężeniem. Zalicza się do nich kolejno:
Przewlekła faza alkoholizmu to ostatnie stadium nałogu. Może trwać ono kilka, a nawet kilkanaście lat, jednak nieuchronnie prowadzi do zgonu uzależnionej osoby. W tej fazie uzależniona osoba najczęściej przebywa w długotrwałych ciągach alkoholowych, w których cały jej dzień podporządkowany jest spożyciu używki. Do najczęściej opisywanych symptomów przewlekłej fazy choroby alkoholowej zalicza się:
Warto zaznaczyć to wyraźnie: leczenie alkoholizmu można rozpocząć w każdym stadium choroby, także w fazie przewlekłej. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to dla chorego proces ciężki i długotrwały. Leczenie alkoholika w fazie przewlekłej powinno uwzględniać nie tylko terapię uzależnienia, ale także leczenie ewentualnych powikłań choroby alkoholowej, takich jak marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest zachowanie całkowitej abstynencji i podjęcie profesjonalnej terapii uzależnień. Jeśli chory nie radzi sobie z silnym głodem alkoholowym, proces trzeźwienia można wspomóc jedną z farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu.
Wystarczy przestać pić! ‒ to rada, którą bardzo często można usłyszeć w kontekście leczenia alkoholizmu. Rzeczywiście, całkowita abstynencja jest bardzo ważna w procesie wychodzenia z nałogu. Niestety, odstawienie alkoholu nie jest łatwe. Mogłoby się wydawać, że główną przeszkodą jest silna wola chorej osoby. Nic bardziej mylnego! Nagłe odstawienie alkoholu lub drastyczne zmniejszenie jego dawki przez osobę przebywającą w długotrwałym ciągu alkoholowym grozi rozwojem alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest to stan, w którym układ nerwowy, funkcjonujący w stałej obecności używki w ustroju, nie potrafi poradzić sobie z nagłym zaburzeniem stężenia neuroprzekaźników. Alkoholowy zespół abstynencyjny nie tylko znacznie pogarsza samopoczucie trzeźwiejącej osoby, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla jej zdrowia, a nawet życia.
Aby uniknąć alkoholowego zespołu abstynencyjnego, początek walki z nałogiem powinien być starannie zaplanowany i poprzedzony detoksem alkoholowym. Jest to prosta procedura medyczna, która pozwala wypłukać z organizmu resztki alkoholu i jego toksycznych metabolitów, a jednocześnie przywraca jego równowagę i przyspiesza regenerację. Detoks alkoholowy zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu abstynencyjnego, a także poprawia samopoczucie uzależnionej osoby w pierwszych, najcięższych dniach wychodzenia z ciągu alkoholowego.
Sama procedura detoksu alkoholowego rozpoczyna się od rozmowy ze specjalistą i prostych badań, które mają ocenić stan ogólny pacjenta. Po zakwalifikowaniu chorego do zabiegu, specjalista zakłada wenflon, najczęściej w okolicy zgięcia łokciowego. To własnie do niego podłączona zostaje kroplówka zawierająca odżywczy koktajl witamin, minerałów, antyoksydantów, a także doraźnych leków. Zawartość kroplówki spływa prosto do naczynia krwionośnego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut, podczas których specjalista pilnie czuwa nad stanem pacjenta. Po zakończonym zabiegu detoksu alkoholowego kroplówka jest odłączana, wenflon wyciągany, a miejsce wkłucia zaklejane ochronnym plastrem.
Chcesz rozpocząć walkę z nałogiem, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Pomożemy Ci! W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą Cię przez pierwsze dni procesu trzeźwienia. Zabieg detoksu alkoholowego pozwoli Ci bezpiecznie i komfortowo przerwać ciąg alkoholowy i przygotuje Cię na rozpoczęcie terapii uzależnień.
Jak możesz skorzystać z naszych usług? W każdym momencie możesz przyjechać do naszego nowoeczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Jeśli jednak nie masz siły, czasu lub możliwości, by pojawić się u nas osobiście, zawsze możesz skorzystać z naszej usługi detoksu alkoholowego z dojazdem do domu. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut.
Nie czekaj, aż alkohol zniszczy Twoje zdrowie! Skorzystaj z detoksu alkoholowego i rozpocznij nowe, trzeźwe życie!