Witamina C (czyli kwas askorbinowy) jest niezbędna w wielu procesach metabolicznych, uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, jest antyoksydantem (ma właściwości przeciwutleniające, chroni przed działaniem wolnych rodników), bierze m. in. udział w biosyntezie kolagenu, kwasu foliowego, wpływa na metabolizm tyroksyny, ułatwia przyswajanie żelaza. Stymuluje procesy odpornościowe. Niedobór witaminy C (np. po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu) skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem tkanki łącznej, zaburzeniami syntezy i metabolizmu wielu cząsteczek biologicznych, ogólnym osłabieniem, bólami mięśni i stawów, krwawieniem z dziąseł i z nosa, stanami zapalnymi dziąseł.
Witaminy z grupy B przede wszystkim są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie - za stan zdrowia psychicznego. Łagodzą napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na nastrój, a także poprawiają sprawność intelektualną. Pełnią bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych, m.in. uczestniczą w procesie przyswajania węglowodanów - w zamianie glukozy na energię, która jest dostarczana m.in, do mózgu. Tym samym poprawia sprawność umysłu i poprawiają nastrój.
Magnez jest nazywany pierwiastkiem życia, ponieważ uczestniczy w 300 procesach biochemicznych organizmu. Jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz do przywrócenia i utrzymania równowagi elektrolitowej. Warunkuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Jego niedobór może naprawdę utrudniać życie, powodując: zawroty głowy, stany lękowe, drażliwość, bezsenność i depresję.
Zawiera sole sodu, potasu, wapnia i magnezu. Podany dożylnie w zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej, uzupełnia niedobór składników mineralnych i wody. Krótkotrwale zwiększa objętość osocza. Podobnie jak inne roztwory zawierające elektrolity, roztwór utrzymuje się krótko w układzie naczyniowym i po krótkim czasie woda wraz z elektrolitami przenikają przez ściany naczyń krwionośnych dostając się do organizmu.
Ornityna to aminokwas niezwykle cenny dla organizmu przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. To właśnie on odpowiada za usuwanie amoniaku z organizmu poprzez zwiększenie syntezy mocznika, wpływa odtruwająco zarówno na wątrobę, jak również i na mózg. Ornityna ma bardzo szerokie działanie, dlatego też odpowiednia jej obecność w organizmie jest niezwykle ważna.
Efektem zmniejszonej zawartości glukozy we krwi są uczucie słabości bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia równowagi. W związku z tym, jeśli poziom glukozy spada trzeba go uzupełnić, pamiętając przy tym o pomiarze glikemii przed podażą. Kolejnymi nierozłącznymi objawami kaca są, bez wątpienia: wymioty, bóle głowy, brzucha, stawów, a także znaczne obniżenie nastroju, problemy ze snem i w niektórych przypadkach drżenia. Odpowiednio dobrane preparaty, podane dożylnie, niwelują te symptomy do zera. Najważniejsze przed przystąpieniem do zabiegu nawadniania i suplementacji jest ocena stanu zdrowia (badanie przedmiotowe i podmiotowe) oraz ocena parametrów takich jak: poziom glikemii, tętno czy ciśnienie krwi.
Kaca, jak powszechnie wiadomo, powoduje spożycie nadmiernej ilości alkoholu, czego efektem jest zatrucie organizmu nienaturalną dla niego substancją. Głównym składnikiem wszystkich napojów „wyskokowych” jest etanol, czyli alkohol etylowy. Po przedostaniu się do krwiobiegu, wraz z krwią, bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele. Gdy pijemy, doświadczamy efektów działania etanolu, a dopiero potem, trzeźwiejąc – aldehydu octowego. Proces trzeźwienia oznacza, że alkohol rozkłada się do aldehydu, co z kolei zwiastuje kaca. W trakcie picia z organizmu wypłukiwane są ogromne ilości niezbędnych minerałów, głównie potas i magnez, co znacząco zaburza jego równowagę elektrolityczną.
Uczucie słabości, bóle i zawroty głowy, trud w utrzymaniu równowagi, rozdrażnienie, problemy ze snem, nudności i wymioty, drżenia, brak koncentracji czyli nieodłączne elementy kaca są efektem zmniejszonej zawartości elektrolitów, glukozy a także odwodnienia. W związku z tym, najlepszą metodą walki z kacem jest uzupełnienie „wypłukanych” podczas spożywania alkoholu substancji takich jak: sód, potas, magnez czy wapń. Uzupełnienie niedoboru płynów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, glukozy. Ważnym aspektem jest również podaż antyoksydantów, przeciwutleniaczy substancji powodujących metabolizm alkoholu i jego pochodnych (witamina C, witaminy z grupy B czy glutation).
Uzupełnienie, w formie kroplówki (czyli dożylnie), płynów i minerałów oraz, jeśli jest to konieczne przyjęcie leków np.: przeciwwymiotnych, przeciwbólowych oraz relaksujących w sposób diametralny poprawia naszą kondycję nawet po bardzo ciężkim wieczorze.