Nałóg alkoholowy jest jednym z najbardziej destrukcyjnych uzależnień, pustoszącym życie zarówno chorych osób, jak i całych ich rodzin. Leczenie choroby alkoholowej jest długotrwałe i skomplikowane, a utrzymanie długotrwałej abstynencji stanowi nie lada wyzwanie. Dużą nadzieją i wsparciem dla osób walczących o trzeźwość może być wszywka alkoholowa. Na czym polega ta metoda? Jak przygotować się do zabiegu zaszycia alkoholowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Wszywka alkoholowa dedykowana jest głównie osobom zmotywowanym do leczenia nałogu, które planują rozpoczęcie lub już rozpoczęły terapię uzależnień. Dlaczego? Skuteczność tej metody, gdy stosowana jest samodzielnie, nie jest zadowalająca, dlatego też obecnie wszywka z Esperalem ma status metody uzupełniającej, a nie alternatywnej dla profesjonalnej psychoterapii.
Wszywka alkoholowa doskonale sprawdzi się w początkowych tygodniach terapii uzależnień, gdy chora osoba ma jeszcze duży problem z opanowaniem głodu alkoholowego i utrzymaniem całkowitej abstynencji. Działanie wszywki utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy, podczas których pacjent nie może go spontanicznie zatrzymać, co pozwala mu przejść przez najcięższy okresy leczenia alkoholizmu. Warto jednak przyjrzeć się, na czym dokładnie polega działanie wszywki alkoholowej.
Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki przeznaczone do zaszycia pod skórą. Na przestrzeni kolejnych miesięcy uwalniają one do krwiobiegu Esperal ‒ lek hamujący najważniejszy etap metabolizmu alkoholu. Zablokowanie dehydrogenazy aldehydowej sprawia, że po sięgnięciu po kieliszek w organizmie uzależnionej osoby dochodzi do dużego wzrostu głównego metabolitu przemian alkoholu, czyli aldehydu octowego. Powoduje to gwałtowne pogorszenie się samopoczucia i wystąpienie takich objawów jak:
W skrajnych przypadkach, gdy ilość spożytego alkoholu jest duża, działanie wszywki alkoholowej może doprowadzić do zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia uzależnionej osoby. To właśnie strach przed konsekwencjami „zapicia” wszywki z Esperalem trzyma w ryzach chorego, powstrzymując go przed sięganiem po używkę.
Zaszycie alkoholowe, jako drobny zabieg chirurgiczny, może budzić u wielu osób obawy. Jest to naturalna reakcja, biorąc pod uwagę wagę decyzji o podjęciu takiego kroku w procesie leczenia alkoholizmu. W środowisku medycznym zabieg wszywania Esperalu jest jednak uważany za relatywnie bezpieczny. Powikłania nie zdarzają się często, a ich przebieg rzadko zagraża zdrowiu. Warto jednak podkreślić, że bezpieczeństwo zabiegu wszywania Esperalu bardzo mocno związane jest z prawidłowym przygotowaniem ‒ zarówno po stronie pacjenta, jak i specjalisty, który wykonuje cały zabieg.
Decyzja o wykorzystaniu wszywki alkoholowej w procesie leczenia nie powinna by podjęta spontanicznie. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy stojące za tą metodą, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednie przygotowanie się pacjenta jest kluczowe, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno zabiegu, jak i późniejszych etapów leczenia. Kluczowe jest, by uzależniona osoba dokładnie zrozumiała mechanizm działania wszywki alkoholowej i zagrożenia związane z ewentualnym powrotem do spożywania używki.
Jak dokładnie przygotować się do zabiegu wszywania Esperalu? Warto pamiętać o trzech podstawowych krokach!
Pierwszym krokiem, przez skorzystaniem z zabiegu zaszycia alkoholowego, powinno być dokładne wybranie placówki oferującej tą usługę. W każdym większym mieście znaleźć można od kilku do kilkunastu gabinetów specjalizujących się w tej metodzie. Warto jednak wcześniej upewnić się, że zabieg wykonuje w nim wykwalifikowany specjalista. Powinien być to doświadczony chirurg, który zadba o odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu.
Przy wyborze placówki warto zapytać dodatkowo o podstawowe kwestie związane z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, jak i profilaktyką zakażeń. Czy do zabiegu używane są sterylne narzędzia? Czy wszywany pod skórę Esperal pochodzi ze sprawdzonego źródła? Czy po zabiegu pacjent otrzyma profilaktyczną dawkę antybiotyku? Dobra placówka nie powinna mieć problemu z odpowiedzią na te pytania.
Jednym z pierwszych, a zarazem niezwykle ważnych zadań specjalisty jest zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego. To właśnie on, wraz z badaniem pacjenta, odgrywa kluczową rolę w kwalifikacji do zabiegu. Należy podkreślić, że prawidłowa kwalifikacja do zaszycia alkoholowego znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zabiegu.
W trakcie rozmowy z lekarzem nie należy przede wszystkim zatajać swojego stanu zdrowia. Różnego rodzaju schorzenia, zwłaszcza układu krążenia, stanowią ważne przeciwwskazanie do zabiegu. W takim przypadku wszywka alkoholowa mogłaby stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uzależnionej osoby.
Chory podchodząc do zabiegu zaszycia alkoholowego nie może mieć w swoim organizmie alkoholu, dlatego zaleca się zaprzestanie spożycia używki na 24 godziny, a najlepiej na 48 godzin przed planowanym zabiegiem. Obecny w ustroju alkohol mógłby wejść w reakcję z zawartym we wszywce alkoholowej lekiem, co wywołałoby gwałtowne skutki uboczne.
U osób długotrwale nadużywających alkoholu dochodzi jednak do zmian w jego metabolizmie. Używka może być obecna w ustroju dłużej, podobnie jak jej metabolity. Właśnie dlatego bardzo często przed zabiegiem zaleca się skorzystanie z odtrucia alkoholowego. Procedura ta pozwala przyspieszyć wypłukiwanie alkoholu i jego metabolitów z ustroju. Co więcej, detoks alkoholowy przyspiesza również regenerację organizmu i uzupełnia kluczowe składniki odżywcze, dzięki czemu chory lepiej znosi okres rekonwalescencji po zabiegu.