Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia nałogu rzadko kiedy jest łatwe. Choroba alkoholowa przez długi czas rozwija się niepostrzeżenie, a uzależnione osoby przez długi czas negują swoje uzależnienie. Czasami bywa, że uzależnieni odczuwają potrzebę walki z nałogiem, jednak nie wiedzą, jak ją rozpocząć. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze elementy procesu leczenia alkoholizmu. W tekście tłumaczymy również, dlaczego detoks alkoholowy powinien być pierwszym krokiem ku trzeźwości alkoholika.
Alkoholizm to choroba przewlekła i postępująca, prowadząca do śmierci chorej osoby. Podobnie jak każde inne schorzenie, alkoholizm wymaga profesjonalnego leczenia. Odpowiednie postępowanie medyczne nie wyleczy co prawda uzależnienia, ale nauczy chorego mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym, co powinno umożliwić mu długotrwałe utrzymanie abstynencji.
Specjaliści zalecają rozpoczynać leczenie alkoholizmu od wykonania detoksu alkoholowego. To prosta procedura medyczna, która umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Samodzielne, nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z ryzykiem wystąpienia u uzależnionej osoby alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Organizm chorego przyzwyczajony jest do funkcjonowania pod wpływem alkoholu, więc jego brak w ustroju powoduje wystąpienie licznych zaburzeń. Alkoholowy zespół abstynencyjny nie tylko pogarsza samopoczucie chorego, ale przede wszystkim stwarza poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Detoks alkoholowy umożliwia wypłukanie z organizmu resztek alkoholu i jego metabolitów, a jednocześnie łagodzi zaburzenia związane z procesem trzeźwienia. Do głównych mechanizmów działania tego zabiegu zalicza się:
Obecnie złotym standardem w leczeniu alkoholizmu jest psychoterapia uzależnień. Istnieje wiele rodzajów terapii: indywidualna lub grupowa, stacjonarna lub ambolatoryjna. Możliwości psychoterapii jest wiele, a co najważniejsze ‒ można skorzystać z niej za darmo, zgłaszając się do jednej z kilkuset funkcjonujących w kraju Poradni Leczenia Uzależnień, oferującej leczenie alkoholizmu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Terapia uzależnień skupia się na przyczynach rozwoju u chorego nałogu alkoholowego. Uzależniona osoba ma szanse przepracować z terapeutą swoje emocje, lęki czy traumy, które dotychczas starała się zagłuszyć za pomocą używki. Jednocześnie proces terapeutyczny pomaga choremu wypracować skuteczne mechanizmy radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz głodem alkoholowym.
Podstawową i najważniejszą zasadą leczenia alkoholizmu jest zachowanie całkowitej abstynencji. Sprawia to uzależnionym osobom wyjątkową trudność, przez co duży odsetek przerywa terapię. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rozwiązania, które mogą wspierać chorych w zachowaniu trzeźwości. Zalicza się do nich między innymi
Zdecydowana większość alkoholików, po uświadomieniu sobie istnienia własnego problemu alkoholowego, podejmuje samodzielne próby poradzenia sobie z nałogiem. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Uzależnione osoby, nawet jeśli zrezygnują ze spożycia używki na dłuższy czas, zawsze wracają do picia, o ile nie otrzymają profesjonalnej pomocy. Specjaliści podkreślają, że samodzielne próby odstawienia alkoholu nie powstrzymują przebiegu choroby alkoholowej.
Leczenie alkoholizmu wymaga współpracy ze specjalistami, niekiedy z różnych dziedzin. Cały proces trzeźwienia powinien być kierowany przez doświadczonego terapeutę uzależnień ‒ psychologa lub lekarza psychiatrę. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm bardzo często związany jest z chorobami współtowarzyszącymi, które wywołane są latami nadużywania alkoholu. W przypadku występowania u uzależnionej osoby takich schorzeń jak marskości wątroby, przewlekłego zapalenia trzustki czy neuropatii alkoholowej, konieczne jest objęcie chorego dodatkową opieką lekarską.
Dostrzegasz, że masz problem z alkoholem, jednak nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Planujesz rozpocząć leczenie alkoholizmu i chcesz przerwać swój ciąg alkoholowy w bezpieczny sposób? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze znajdziesz specjalistów, którzy pomogą Ci przejść przez pierwsze etapy leczenia uzależnienia. W naszym gabinecie możesz skorzystać z zabiegu detoksu alkoholowego, a w razie potrzeby wesprzeć swój proces leczenia zabiegiem zaszycia alkoholowego. Nasi lekarze i ratownicy medyczni rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości odnośnie leczenia uzależnienia, a także zadbają o Twój komfort i bezpieczeństwo.
Jak skorzystać z naszych usług? To banalnie proste! Wystarczy, że przyjedziesz do naszego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. Co więcej, z usługi detoksu alkoholowego możesz skorzystać także w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Usługa detoksu alkoholowego z dojazdem do domu to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mają wystarczająco sił, by przyjechać do nas osobiście.
Alkohol niszczy życie Tobie i Twoim najbliższym? Rozpocznij walkę z nałogiem i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!