Niejednokrotnie już wspominaliśmy, że alkohol jest używką wywierającą szeroki wpływ na zdrowie człowieka. Nie inaczej jest z ośrodkowym układem nerwowym, który jest wyjątkowo wrażliwy na toksyczne działanie etanolu. Zmiany w mózgu i rdzeniu kręgowym u osób nadużywających alkoholu przyczyniają się nie tylko do wystąpienia groźnych chorób, ale przede wszystkim sprzyjają rozwojowi charakterystycznych zmian w zachowaniu. W poniższym artykule omawiamy szerzej ten temat oraz podpowiadamy, jak przyspieszyć regenerację układu nerwowego!
Czy wiesz, że zależność pomiędzy spożyciem alkoholu a chorobami ośrodkowego układu nerwowego można przedstawić za pomocą krzywej w kształcie litery J? Oznacza to, że osoby spożywające alkohol z niską lub umiarkowaną częstotliwością są mniej narażone na niektóre schorzenia w porównaniu z osobami przewlekle nadużywającymi alkoholu i… abstynentami!
Jeszcze do niedawna uważano, że komórki nerwowe powstają jedynie w okresie dzieciństwa, a mózg dorosłych osób nie ulega większym zmianom. Nie jest to jednak prawda! W literaturze naukowej można spotkać się z pojęciem neuroplastyczności, która zakłada liczne zmiany strukturalne mózgu w trakcie całego życia człowieka. Istotny jest jednak fakt, że zmiany te mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne – w zależności od otaczających nas czynników. Alkohol jest jedną z używek, która wywiera szczególnie silny wpływ na funkcjonowanie neuronów.
Liczne badania naukowe wykazały, że przewlekłe nadużywanie alkoholu przyczynia się do:
Specjaliści alarmują, że zmiany w mózgowiu są tym większe, im wcześniejszy jest wiek inicjacji alkoholowej. Badania wykazały, że komórki nerwowe u młodzieży i młodych dorosłych są najbardziej wrażliwe na szkodliwy wpływ alkoholu, co może skutkować trwałymi zmianami w osobowości i znacznie większym ryzykiem rozwoju uzależnień.
Regularne i nadmierne spożycie alkoholu wpływa przede wszystkim na budowę i funkcjonowanie takich struktur, jak kora mózgu, układ limbiczny i móżdżek. Zmiany degeneracyjne w ich obrębie przyczyniają się do wystąpienia zmian osobowości i zaburzeń funkcji poznawczych, które są dość charakterystyczne dla osób długotrwale nadużywających alkoholu.
Szczególnie wrażliwe na działanie tej używki są płaty czołowe kory mózgowej, których uszkodzenie objawia się zwiększoną impulsywnością i odhamowaniem. Chorzy stają się bardziej skłonni do agresji, a jednocześnie nie troszczą się o konsekwencje swoich postępowań. Problemy z osądem nierzadko są przyczyną infantylnych, niedostosowanych do norm społecznych zachowań.
Zmiany osobowości wynikają również z zaburzeń funkcji układu limbicznego, który odpowiada między innymi za procesy nauki i zapamiętywania, motywację, emocje czy zachowania seksualne. Zmiany strukturalne w ciele migdałowatym i hipokampie mogą skutkować deficytami w odczytywaniu ekspresji twarzy u innych osób, a także zaburzeniami w odczuwaniu podstawowych emocji, takich jak miłość, strach czy gniew.
Warto także wspomnieć, że zmiany w budowie mózgu przyczyniają się do rozwoju niektórych zaburzeń i chorób psychiatrycznych. Udowodniono, że osoby uzależnione od alkoholu są o wiele częściej dotknięte zaburzeniami lękowymi. Nierzadko też u alkoholików diagnozuje się depresję alkoholową, która wynika ze zmian w układzie nagrody.
Badania naukowe wykazały, że znaczna część zmian w mózgowiu, wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu, jest odwracalna. Przyjmuje się, że funkcjonowanie mózgu ulega znacznej poprawie już po 3-4 tygodniach abstynencji! Kluczowe jest jednak całkowite zrezygnowanie z przyjmowania używki, a przede wszystkim kompleksowe odżywienie organizmu. Jedną z najskuteczniejszych metod odwrócenia negatywnych skutków zdrowotnych spożycia etanolu jest odtrucie alkoholowe, które uzupełnia złożone niedobory witamin i minerałów, a także wspomaga naturalne procesy regeneracyjne organizmu.
Uszkodzenia układu nerwowego wywołane przez alkohol mają złożone podłoże. Wśród ich przyczyn można wymienić przede wszystkim zaburzenia w metabolizmie neuronów, które prowadzą do nasilonego stanu zapalnego tkanki nerwowej, a także stresu oksydacyjnego. Co istotne, duże znaczenie w procesach degeneracji mózgu mają niedobory składników odżywczych. Specjaliści często polecają dodatkową suplementację, która znacznie przyspiesza proces regeneracji ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku szczególnie warto sięgnąć po:
Większość osób uważa odtrucie alkoholowe jedynie za metodę leczenia kaca. Rzeczywiście, umiejętnie skomponowane kroplówki dożylne mogą szybko złagodzić objawy syndromu dnia poprzedniego, jednak nie jest to jedyne i najważniejsze zastosowanie detoksu. Metoda ta umożliwia przede wszystkim redukcję szkód zdrowotnych wywołanych przez alkohol i poprawę samopoczucia.
Chcesz zadbać o swoje zdrowie po dłuższym okresie nadużywania alkoholu? A może potrzebujesz szybko stanąć na nogi po suto zakrapianym weekendzie? Najlepsze odtrucie alkoholowe w Warszawie i okolicznych miejscowościach znajdziesz u nas – w KacDoktorze! Nasi lekarze i ratownicy medyczni pomogą Ci w regeneracji organizmu, a jednocześnie zadbają, by cały zabieg przebiegał w miłej i komfortowej atmosferze. Nie masz czasu lub energii na wizytę w naszym gabinecie? Żaden problem! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie, a nasz specjalista dojedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Co więcej, z odtrucia alkoholowego możesz skorzystać całodobowo, w każdy dzień tygodnia!
Nie pozwól, aby alkohol niszczył Twój mózg! Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i przyspiesz regenerację swojego układu nerwowego!