Zatrucie alkoholem metylowym nie jest częste ‒ każdego roku dotyczy ono szacunkowo mniej niż 500 osób. Niestety, jest ono ogromnie niebezpieczne dla zdrowia i życia poszkodowanej osoby, przy czym do samego zatrucia dochodzi najczęściej przez pomyłkę. W dzisiejszym artykule poruszamy niezwykle ważny temat, jakim jest zapobieganie oraz rozpoznawanie zatrucia metanolem!
Alkohol metylowy, zwany także metanolem, jest trującym związkiem chemicznym o szerokim zastosowaniu w przemyśle i gospodarstwie domowym. Od etanolu, składnika napojów alkoholowych, różni go zaledwie jedna grupa wodorowęglowa. Niestety, alkoholu metylowego nie można odróżnić od etanolu na podstawie smaku czy zapachu, co niekiedy stwarza potencjalne ryzyko przypadkowego zatrucia.
Może to wydać się zaskakujące, ale metanol sam w sobie nie wykazuje wysokiej toksyczności. Tuż po spożyciu metanol bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do ustroju, po czym jest metabolizowany przez te same enzymy, które rozkładają alkohol etylowy. Dla zdrowia człowieka najbardziej toksyczne są powstałe w tych procesach metabolity, czyli formaldehyd i kwas mrówkowy. To właśnie one uszkadzają bezpośrednio komórki i tkanki, zwłaszcza narządu wzroku, ośrodkowego układu nerwowego i nerek, a także powodują groźne zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej.
Początkowe objawy zatrucia metanolem, występujące od 30 minut do 4 godzin po spożyciu, można łatwo pomylić z upojeniem alkoholowym. We wczesnej fazie zatrucia przeważają przede wszystkim objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy ból brzucha. Towarzyszą im symptomy depresji ośrodkowego układu nerwowego, głównie dezorientacja i senność.
Charakterystyczne objawy zatrucie metanolem pojawiają się w fazie późnej, która występuje pomiędzy 6 a 24 godziną od spożycia trucizny. W tym okresie u zatrutej osoby można obserwować takie objawy jak:
Należy pamiętać, że w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, zwłaszcza w obrębie narządu wzroku, należy bezzwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną.
Do zatrucia metanolem najczęściej dochodzi na drodze pokarmowej, choć warto pamiętać, że niebezpieczne jest również wdychanie oparów tego alkoholu, a także jego kontakt ze skórą. Spożycie metanolu jest zazwyczaj omyłkowe, tylko w nielicznych przypadkach jest to działanie celowe.
Niegdyś do zatrucia metanolem dochodziło na skutek spożycia tanich substytutów alkoholu, takich jak płyny do spryskiwaczy, rozpuszczalniki czy odmrażacze do szyb. Produkty te posiadały w składzie tańszy metanol, jednak od kilku lat przepisy prawne drastycznie zmniejszyły dopuszczalne stężenie tego alkoholu w ogólnodostępnej chemii przemysłowej.
Jedną z częstszych przyczyn zatrucia metanolem jest także spożywanie alkoholu z tzw. szarej strefy. Wysokoprocentowe trunki niewiadomego pochodzenia, kupowane zazwyczaj na lokalnych bazarach czy w nielegalnych rozlewniach, mogą niekiedy zawierać większe ilości trującego metanolu. Należy pamiętać, że niewielkie ilości skażonego trunku mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia, dlatego zaleca się spożywanie alkoholu tylko z legalnych źródeł.
Warto pamiętać, że alkohol etylowy także jest dla naszego organizmu trucizną, a zatrucie alkoholowe nim wywołane też może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście najczęstszą konsekwencją łagodnego zatrucia alkoholowego jest kac. Jak sobie z nim radzić? Najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest odtrucie alkoholowe za pomocą umiejętnie dobranych kroplówek dożylnych.
Odtrucie alkoholowe to metoda o wielokierunkowym działaniu. Przyjęło się, że jej głównym zadaniem jest szybkie niwelowanie objawów kaca, a jednak przede wszystkim chroni ona organizm przed szkodliwym działaniem alkoholu i jego metabolitów. W ramach odtrucia alkoholowego witaminy, minerały i antyoksydanty podawane są bezpośrednio do naczynia krwionośnego, dzięki czemu docierają one w ciągu zaledwie kilku minut do wszystkich komórek i tkanek organizmu. Działanie odtrucia alkoholowego polega przede wszystkim na:,/p>
Po ubiegłonocnej imprezie pozostały dobre wspomnienia i męczący kac? Nie chcesz tracić dnia na walkę z objawami syndromu dnia poprzedniego? Odtrucie alkoholowe jest metodą, dzięki której poprawisz swoje samopoczucie już w godzinę. Szukasz sprawdzonego miejsca, w którym o Twój komfort i bezpieczeństwo zadbają profesjonaliści? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze Twoje odtrucie alkoholowe wykona doświadczony lekarz lub ratownik medyczny, dzięki czemu cały zabieg będzie w pełni bezpieczny.
Równie ważny jest także fakt, że z naszych usług możesz skorzystać zarówno w profesjonalnym gabinecie, jak i zaciszu własnego domu czy biura. Możliwość odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu dedykowana jest wszystkim tym, którzy nie mają sił i energii na wizytę stacjonarną. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub poprzez formularz internetowy, a specjalista od odtrucia przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Co więcej, usługa ta jest dostępna całodobowo, w każdy dzień tygodnia!
Skorzystaj z odtrucia alkoholowego i zmniejsz szkodliwy wpływ alkoholu na swój organizm!