Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że kac jest zjawiskiem złożonym, na którego objawy składa się kilka zmian patofizjologicznych. Jedną z bezpośrednich przyczyn złego samopoczucia jest utrata elektrolitów, często współistniejąca z odwodnieniem. W jaki sposób alkohol wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu? Jak objawia się niedobór elektrolitów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście, w którym podpowiadamy również, jak szybko uzupełnić niedobór elektrolitów i poprawić swoje samopoczucie.
Dlaczego alkohol powoduje utratę elektrolitów? Wynika to z moczopędnego działania tej używki. Alkohol hamuje bowiem uwalnianie z tylnego płata przysadki wazopresyny, nazywanej również hormonem antydiuretycznym. Powoduje to, że organizm gorzej radzi sobie z zatrzymywaniem w ustroju nie tylko wody, ale także rozpuszczonych w niej elektrolitów. Utrata elektrolitów może być jeszcze większa, gdy nadmiar używki jest przyczyną intensywnych wymiotów, a także, gdy spożyciu alkoholu towarzyszy wysiłek fizyczny.
Elektrolity to związki obdarzone ładunkiem elektrycznym, powstałe poprzez dysocjację soli, kwasów lub zasad. Brzmi skomplikowanie, prawda? Upraszczając, elektrolity to obecne w płynach ustrojowych jony, które posiadają zdolność prądu elektrycznego. Do najpowszechniej występujących w organizmie człowieka elektrolitów zalicza się jony sodu, potasu, wapnia oraz magnezu. Nieco rzadziej wspomina się o jonach fosforanowych czy chlorkowych, jednak ich obecność jest również niezbędna do zachowania prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno-elektrolitowej.
Prawidłowe stężenie elektrolitów jest kluczowe dla przebiegu podstawowych funkcji życiowych. Wśród głównych funkcji elektrolitów wymienia się przede wszystkim przewodzenie impulsów nerwowych w układzie nerwowym, a także udział w procesie skurczu mięśni. Cząsteczki te są niezbędne do funkcjonowania układu wydzielniczego, zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu czy utrzymania prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.
Elektrolity pełnią w organizmie człowieka niezwykle ważne funkcje. Nic zatem dziwnego, że utrata nawet niewielkiej ilości elektrolitów wpływa negatywnie na samopoczucie oraz zdrowie. Niedobór tych ważnych jonów może objawiać się:
Nie sposób nie zauważyć, że zdecydowana większość tych symptomów pokrywa się z objawami kaca. Nic w tym dziwnego, w końcu na rozwój syndromu dnia poprzedniego największy wpływ ma właśnie odwodnienie organizmu, a także utrata cennych elektrolitów. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko przywrócić prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i poprawić swoje samopoczucie.
Czy można skutecznie nawodnić organizm i uzupełnić niedobór elektrolitów samodzielnie w domu? Oczywiście, że tak! Jest to jednak proces, który wymaga czasu.
Co pić w trakcie kaca, by poprawić swoje samopoczucie? Zamiast czystej wody mineralnej, która z reguły jest uboga w składniki mineralne, warto sięgnąć po napój izotoniczny. Nie musi być to napój kupiony w sklepie ‒ można go zrobić we własnym domu, dodając do wody miód i odrobinę soli. Dobre efekty da również wypicie soku owocowego, soku warzywnego czy wody kokosowej, która nazywana jest naturalnym izotonikiem.
Jakie napoje nie są polecane do uzupełniania niedoboru elektrolitów podczas kaca? Z całą pewnością należy zrezygnować z klinowania. Dodatkowa porcja alkoholu spowoduje dalszą utratę wody i cennych elektrolitów, pogłębiając złe samopoczucie. Podobnie jest w przypadku kawy. Mała czarna o poranku być może pobudzi i doda nieco energii, jednak na dłuższą metę spowolni przywrócenie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej.
Nie masz czasu, by przez większość dnia walczyć z nieprzyjemnymi objawami? Domowe sposoby na leczenie kaca nie są niestety w pełni skuteczne. Istnieje jednak metoda, która pozwala na zdecydowaną poprawę samopoczucia już w ciągu godziny. Mowa oczywiście o odtruciu alkoholowym, które uznawane jest obecnie za najskuteczniejszy lek na kaca. Co warto wiedzieć o tej metodzie?
Mówi się, że odtrucie alkoholowe niweluje kaca już w godzinę. Jak to możliwe? Podstawą skuteczności tej metody jest podanie substancji odżywczych i leków dożylnie, wprost do naczynia krwionośnego. Preparaty osiągają dzięki temu całkowitą biodostępność, gdyż nie muszą uczestniczyć w procesie wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Używany w odtruciu alkoholowym koktajl elektrolitów, witamin i antyoksydantów w ciągu kilku minut dociera do niemal wszystkich komórek i tkanek organizmu, przywracając ich prawidłowe funkcjonowanie.
Nie bez znaczenia jest także skład podawanych preparatów. Zawierają one izotoniczną mieszankę soli fizjologicznej z elektrolitami, w idealnie dobranych proporcjach. To właśnie dzięki temu gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu zostaje szybko zbalansowana, a objawy, takie jak ból głowy, zmęczenie czy uczucie pragnienia, znikają.
Domowe sposoby leczenia kaca nie zdają u Ciebie egzaminu? Potrzebujesz szybko stanąć na nogi? Jesteś w dobrym miejscu! W KacDoktorze wiemy o leczeniu kaca wszystko! Nasi lekarze i ratownicy medyczni mają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Wybierając nasze usługi zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest w najlepszych rękach.
Zalety odtrucia alkoholowego możesz poznać w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Jeśli jednak złe samopoczucie uniemożliwia Ci wizytę, mamy dla Ciebie inne rozwiązanie. W takim przypadku możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Z tej usługi możesz skorzystać, gdy tylko potrzebujesz pomocy ‒ pracujemy całodobowo, w każdy dzień tygodnia.
Nie trać cennego czasu na walkę z kacem! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i ciesz się dobrym samopoczuciem!