Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że nadużywanie alkoholu związane jest z wystąpieniem ponad 200 chorób i urazów. Używka ta jest głównym czynnikiem rozwoju wielu schorzeń przewlekłych, takich jak marskość wątroby, neuropatia alkoholowa czy niektóre choroby nowotworowe. Warto jednak pamiętać, że alkoholizm wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych stanów nagłych, które stanowią bezpośrednie ryzyko dla zdrowia, a nawet życia chorego. W poniższym artykule przedstawiamy 5 stanów nagłych, które mają duży związek z chorobą alkoholową.
Zbagatelizowanie stanów nagłych związanych z nadużywaniem alkoholu wiąże się z dużym ryzykiem poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Właśnie dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy jak najszybciej zapewnić choremu specjalistyczną pomoc. W niektórych sytuacjach szybka reakcja może uratować komuś życie, dlatego do poszkodowanej osoby, także obcej, znalezionej na przykład na ulicy, należy wezwać pogotowie.
Zatrucie alkoholem to stan, do którego dochodzi na skutek spożycia zbyt dużej dawki alkoholu, którego ustrój człowieka nie jest w stanie zmetabolizować. Występujące objawy zatrucia wiążą się z toksycznym oddziaływaniem alkoholu na organizm, przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy. Nierzadko bywa, że zatrucie alkoholowe mylone jest z intensywnym upojeniem alkoholowym, gdyż objawy tych stanów mogą się częściowo pokrywać. O rozwijającym się zatruciu alkoholowym mogą świadczyć objawy takie jak:
Warto pamiętać, że zatrucie może rozwinąć się nie tylko na skutek spożycia etanolu, ale także innych alkoholi niespożywczych, takich jak metanol czy glikol etylenowy.
Alkoholowa kwasica ketonowa to poważne zaburzenie metaboliczne, które wynika z nadmiernego spożycia alkoholu w stanie głodu. Pozbawiony źródła energii organizm zaczyna wytwarzać nadmierne ilości alternatywnego źródła energii, czyli ciał ketonowych. Zakwaszają one organizm, powodując rozwój zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Ich przebieg jest obarczony ryzykiem groźnych powikłań, takich jak wstrząs hipowolemiczny, niewydolność nerek czy zaburzenia rytmu serca.
O rozwoju alkoholowej kwasicy ketonowej może świadczyć:
Alkoholowy zespół abstynencyjny obejmuje różne zaburzenia psychosomatyczne pojawiające się u osób długotrwale nadużywających alkoholu, które nagle odstawiły używkę bądź drastycznie zmniejszyły jej dawkę. Zespół abstynencyjny wynika ze zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, który dostosował się do ciągłej obecności alkoholu w ustroju. O rozwoju alkoholowego zespołu abstynencyjnego może świadczyć wystąpienie objawów takich jak:
Żylaki przełyku związane są z marskością wątroby, która jest ostatnim etapem alkoholowej choroby wątroby. Zmiany w obrębie miąższu wątroby prowadzą do rozwinięcia nadciśnienia w układzie żyły wrotnej i wykształcenia krążenia obocznego. Szczególnie niebezpieczną formą krążenia obocznego są żylaki przełyku, czyli poszerzenie naczyń w obrębie przełyku i wpustu żołądka. Są one podatne na uszkodzenia, które prowadzą do niebezpiecznych dla życia krwotoków. Symptomy krwawienia z żylaków przełyku obejmują:
Alkohol odpowiada za ponad 60% przypadków przewlekłego i 20% ostrego zapalenia trzustki. Jednak to właśnie ostre zapalenie trzustki stanowi stan, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do przedwczesnej aktywacji enzymów trzustkowych, które niszczą miąższ tego narządu, a niekiedy też okolicznych tkanek i narządów. O rozwijającym się ostrym zapaleniu trzustki świadczyć może:
Alkoholizm uważany jest za chorobę przewlekłą, która ‒ w przypadku niepodjęcia leczenia ‒ zwykle kończy się śmiercią. Przejście na abstynencję i długotrwałe utrzymanie trzeźwości to najważniejszy cel leczenia choroby alkoholowej. Rezygnacja ze spożycia używki jest najlepszą formą poprawy zdrowia chorego i zmniejszenia ryzyka wystąpienia wspomnianych wcześniej stanów nagłych.
Podstawą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia uzależnień. Wymaga ona jednak od chorego utrzymania całkowitej trzeźwości, co w pierwszych miesiącach leczenia często jest dużym wyzwaniem. Chorzy, którzy nie wykształcili jeszcze odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z głodem alkoholowym mogą skorzystać z wszywki alkoholowej. Jest to farmakologiczna metoda leczenia alkoholizmu, która wymusza u chorego abstynencję poprzez wykształcenie w nim lęku przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. Jej działanie opiera się na zablokowaniu kluczowego etapu metabolizmu alkoholu, dlatego spożycia nawet niewielkiej dawki używki wiąże się z gwałtownym pogorszeniem samopoczucia. Zaszyci chorzy, którzy złamią abstynencję, odczuwają między innymi:
Chcesz podjąć walkę z alkoholizmem, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może interesujesz się zaszyciem alkoholowym, jednak masz pewne obawy? W KacDoktorze znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci postawić pierwsze kroki w walce z nałogiem i odpowiedzą na dręczące Cię wątpliwości. Nasi lekarze i ratownicy medyczni specjalizują się we wszywaniu Esperalu, ale także odtruciu alkoholowym, także w razie potrzeby pomogą Ci przerwać ciąg alkoholowy.
Jak skorzystać z naszych usług? Zapraszamy Cię do naszego nowoczesnego gabinetu zlokalizowanego w centrum Warszawy. To tam w miłej i komfortowej atmosferze możesz przejść zabieg zaszycia alkoholowego. Wystarczy, że do nas zadzwonisz, by ustalić dogodny termin wizyty. Jeśli podtrzebujesz wcześniejszego oczyszcenia organizmu, zawsze możesz skorzystać z naszej usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu. Nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres nawet w 45 minut.
Choroba alkoholowa to nie wyrok! Dzięki wszywce alkoholowej droga do trzeźwości może być dużo łatwiejsza!