Czy wiesz, że każdego roku w Polsce rodzi się blisko 8 tysięcy dzieci dotkniętych poalkoholowym uszkodzeniem płodu? Nieoficjalnie szacuje się, że alkohol w ciąży spożywa od 15 do nawet 30% Polek. Zazwyczaj nie jest to jednak regularne upijanie się, a okazyjne sięgnięcie po szklankę piwa czy kieliszek wina. W naszym społeczeństwie wciąż bowiem aktualny jest pogląd, że niewielkie ilości alkoholu nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
W tej kwestii naukowcy są zgodni – nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, której spożycie przez ciężarną nie zagrażałoby prawidłowemu rozwojowi płodu. Co więcej, nie istnieje również okres ciąży, w której ryzyko uszkodzeń wywołanych alkoholem byłoby niższe. Można zatem wysnuć wniosek, że kobieta powinna unikać jakiegokolwiek alkoholu już od pierwszego dnia ciąży.
Nie wolno zapominać, że alkohol, a zwłaszcza jego główny metabolit, czyli aldehyd octowy, wykazują silnie toksyczne działanie. Badania naukowe wskazują, że alkohol swobodnie przenika przez łożysko, przy czym jego stężenie we krwi płodu jest takie samo, jak u matki, już po dwóch godzinach od spożycia używki. Ekspozycja rozwijającego się płodu na teratogenne działanie alkoholu wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia licznych powikłań okołoporodowych, zaburzeń zachowania, a także licznych wad rozwojowych, najczęściej w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Alkohol doprowadza do zaburzonego rozwoju płodu w sposób wieloczynnikowy, przy czym największe znaczenie ma tutaj:
Przy okazji warto również wspomnieć, że ostrożność w spożywaniu alkoholu powinny zachować także kobiety w czasie laktacji. Alkohol przechodzi do mleka matki, przy czym szacuje się, że jego stężenie w mleku może być zbliżone do stężenia tej używki w surowicy krwi matki. Po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu kobieta powinna odczekać co najmniej 2-3 godziny przed karmieniem dziecka.
Czu wiesz, że wypijanie zaledwie 32 gramów czystego alkoholu tygodniowo, zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu aż o 10%? Pierwsze skutki picia alkoholu mogą pojawić się jeszcze w czasie ciąży. Przyjmuje się, że spożywanie alkoholu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego i poronienia, a w trzecim trymestrze do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu.
Do skutków picia alkoholu w ciąży zalicza się również szereg wad rozwojowych. Badania naukowe wykazały związek spożycia tej używki ze zwiększonym ryzykiem:
Intensywne spożycie alkoholu przez przyszłą matkę może być również przyczyną wystąpienia u jej dziecka FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. Jest to termin, który opisuje szerokie spektrum zaburzeń rozwoju psychicznego i fizycznego u dziecka, wywołanych narażeniem go na działanie alkoholu w życiu płodowym. Badania statystyczne wskazują, że zespół FAS w Polsce występuje nie rzadziej niż u 12 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat.
Jak rozpoznać u dziecka zespół FAS? Niestety, choroby tej nie można zdiagnozować obecnie żadnymi dokładnymi badaniami. W diagnostyce największą rolę odgrywa wywiad zebrany od matki, a także obecność u dziecka charakterystycznych objawów zespołu, do których zalicza się:
Skutki picia alkoholu przez ciężarną kobietę pozostają z jej dzieckiem do końca życia. Właśnie dlatego specjaliści apelują, by kobiety rezygnowały całkowicie ze spożycia alkoholu już w okresie rozpoczęcia starań o dziecko.
Potrzebujesz szybko i skutecznie oczyścić swój organizm z alkoholu i jego szkodliwych metabolitów? Nie ważne, czy powodem jest intensywny kac, czy względy zdrowotne – najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie odtrucie alkoholowe. Zabieg ten polega na podaniu kroplówek, w których składzie można znaleźć witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Odtrucie alkoholowe w kompleksowy sposób usuwa nieprzyjemne skutki picia alkoholu oraz wspomaga regenerację całego organizmu.
Negatywne skutki picia alkoholu można zminimalizować, wystarczy zadziałać szybko i zdecydowanie. Nasi specjaliści, wysoko wykwalifikowani lekarze i ratownicy medyczni, dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem w temacie oczyszczania organizmu z alkoholu i jego metabolitów. W KacDoktorze otrzymasz wszelką niezbędną pomoc w tym zakresie, ale także gwarancję, że Twoje zdrowie jest w najlepszych rękach.
Jak skorzystać z naszych usług? Możesz odwiedzić nas w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. W przypadku, gdy brak Ci sił, czasu bądź możliwości na wizytę stacjonarną, możesz skorzystać z usługi odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura lub hotelu. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Pamiętaj również, że w KacDoktorze pomoc uzyskasz całodobowo, w każdy dzień tygodnia.
Zredukuj negatywne skutki picia alkoholu już w godzinę! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i popraw swoje samopoczucie!