Szkodliwość nadużywania alkoholu prezentowana była w literaturze od kilkuset lat, jednak alkoholizm zaczął być przedstawiany jako choroba dopiero w drugiej połowie XX wieku. To właśnie w tym okresie zaczęto baczniej przyglądać się uzależnieniu od alkoholu, zwłaszcza od strony naukowej. Dość szybko zaobserwowano, że choroba alkoholowa może mieć różny, czasami bardzo odmienny przebieg. Od tamtego czasu co najmniej kilku badaczy próbowało wyróżnić poszczególne typy alkoholizmu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej wykorzystywane typologie choroby alkoholowej oraz podpowiadamy, jak można pomóc alkoholikowi w pierwszych etapach leczenia nałogu.
Choroba alkoholowa może przybierać wyjątkowo skrajne postacie. Alkoholicy wysokofunkcjonujący, pomimo swojego nałogu, przez długi czas odnoszą sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Z kolei typowy obraz choroby alkoholowej, zwłaszcza w końcowych jej etapach, kojarzy nam się z rozkładem całego życia chorego. Podział alkoholizmu na poszczególne rodzaje umożliwia łatwiejsze postawienie diagnozy, ale również pomaga w dobraniu najlepszej dla chorego formy leczenia.
Elvin Morton Jellinek, amerykański biostatystyk i fizjolog, uznawany jest dziś za jednego z pierwszych i najbardziej zasłużonych badaczy alkoholizmu. To właśnie on opracował w 1969 roku podział alkoholizmu, który do dziś jest powszechnie używany przez lekarzy i terapeutów. Jellinek podzielił chorobę alkoholową na:
Współcześni badacze do typologii Jellinka dołączają także typ zeta. Cechą charakterystyczną alkoholizmu typu zeta jest dokonywanie aktów przemocy po spożyciu alkoholu.
Kilkadziesiąt lat po podziale choroby alkoholowej dokonanej przez Jellinka, swoją typologię przedstawił T. F. Babor. Badacz ten wyróżnia tylko dwa rodzaje alkoholizmu:
Jeszcze inną typologię alkoholizmu przedstawiła w swej pracy Joanna Hauser. Wyróżniła ona:
Leczenie alkoholizmu, niezależnie od jego typu, powinno opierać się na profesjonalnej psychoterapii uzależnień. Do podstawowych warunków powodzenia terapii należy przede wszystkim utrzymanie abstynencji. Życie w trzeźwości jest niewątpliwym wyzwaniem dla uzależnionych osób, zwłaszcza w pierwszych miesiącach leczenia nałogu. Czy można w jakiś sposób ułatwić alkoholikowi ten czas? Okazuje się, że tak! Pomocnym rozwiązaniem może być znana od wielu dekad metoda, czyli zaszycie alkoholowe!
Wszywka alkoholowa, zastosowana samodzielnie, nie leczy alkoholizmu. Jeszcze do niedawna uważana była przez wiele osób za cudowny środek na chorobę alkoholową, dziś stosowana jest jako wsparcie abstynencji. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na wytworzeniu w uzależnionej osobie lęku przed negatywnymi konsekwencjami spożycia alkoholu. O jakich konsekwencjach mowa?
Wszywka alkoholowa blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu – rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. W przypadku zastosowania tej metody wystarczy nawet niewielka ilość alkoholu, by w organizmie alkoholika doszło do gwałtownego wzrostu stężenia toksycznego aldehydu octowego. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:
Jakie powinno być zaszycie alkoholowe? Skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne! Jeśli szukasz miejsca, w którym zajmą się Tobą wykwalifikowani specjaliści to trafiłeś idealnie! U nas, w KacDoktorze spotkasz doświadczonych medyków, którzy specjalizują się we wszywaniu esperalu, a także wykonywaniu odtrucia alkoholowego. Otrzymasz u nas kompleksową pomoc w swoich pierwszych krokach ku trzeźwości.
Zastanawiasz się, jak skorzystać z naszego zaszycia alkoholowego? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, a nasz pracownik ustali z Tobą dogodny termin i zajmie się całą resztą. Zabiegi wszywania esperalu wykonywane są w naszym nowoczesnym gabinecie zlokalizowanym w centrum Warszawy. Przeprowadza je doświadczony lekarz, który dba, by cały zabieg był komfortowy i bezbolesny.
Alkohol nie musi rządzić Twoim życiem! Wybierz zaszycie alkoholowe i rozpocznij terapię alkoholową w pełnej trzeźwości!