Głód alkoholowy to nic innego, jak silna potrzeba, a wręcz poczucie przymusu wypicia alkoholu. Zjawisko to jest charakterystyczne dla przebiegu choroby alkoholowej, ale występuje również w trakcie leczenia alkoholizmu, utrudniając choremu utrzymanie całkowitej abstynencji. Co może być przyczyną wystąpienia głodu alkoholowego? Jak można sobie z nim radzić? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania, a także przestawiamy zalety zaszycia alkoholowego.
Dlaczego u alkoholików występuje głód alkoholowy? Przyjmuje się, że głównym powodem tego zjawiska jest wpływ długotrwałego nadużywania alkoholu na wydzielanie neuroprzekaźników w mózgu. Ten sam mechanizm odpowiada również za rosnącą tolerancję na alkohol, a także występowanie alkoholowego zespołu odstawiennego. Warto wspomnieć, że głód alkoholowy może mieć wymiar zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
Odpowiedź na to pytanie jest złożona, bowiem u każdego alkoholika obserwuje się inne czynniki, które potęgują potrzebę sięgnięcia po alkohol. Często jest to sam kontakt z używką ‒ butelki alkoholu w domu, na półce sklepowej, a nawet sam widok reklamy alkoholu. Głód alkoholowy może również narastać w sytuacjach, które jednoznacznie kojarzą się choremu z piciem alkoholu, takich jak rodzinne uroczystości czy spotkania integracyjne.
Pojawienie się głodu alkoholowego nierzadko też wynika z wewnętrznych emocji i uczuć chorej osoby. Ryzyko złamania abstynencji wzrasta, gdy uzależniona osoba boryka się ze stresem, przemęczeniem, osamotnieniem czy wstydem. Nierzadko też głód alkoholowy wyzwolony jest gwałtownymi i negatywnymi zmianami w życiu chorego, takimi jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby czy przewlekła choroba.
W przypadku nawrotów głodu alkoholowego wydaje się dość oczywiste, że podstawą jest uczęszczanie na terapię uzależnień. Pozwala ona wypracować choremu odpowiednie narzędzia, by radzić sobie z wewnętrznym przymusem sięgnięcia po alkohol. W procesie trzeźwienia niezwykle ważne jest poznanie czynników, które wywołują głód alkoholowy oraz unikanie ich, jeśli jest taka możliwość.
Specjaliści twierdzą, że głód alkoholowy wyjątkowo często pojawia się w sytuacjach, które jednoznacznie kojarzą się choremu z piciem alkoholu. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest ograniczenie suto zakrapianych spotkań towarzyskich czy wizyt w barach, a jeśli zachodzi taka konieczność ‒ zerwanie kontaktu z osobami, które nakłaniają uzależnioną osobę do picia.
W radzeniu sobie z głodem alkoholowym pomocny może być także program HALT. Jest to metoda opracowana przez ruch Anonimowych Alkoholików, która pomaga uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, przypominając im o sytuacjach potęgujących głód alkoholowy. Według programu HALT trzeźwiejący alkoholicy powinni unikać głodu, zmęczenia, a także uczucia samotności czy złości.
Częstotliwość pojawiania się głodu alkoholowego jest największa w pierwszym okresie leczenia alkoholizmu. Niestety, nie oznacza to, że pacjenci po skończeniu terapii nie doświadczają tego zjawiska. Okazuje się bowiem, że głód alkoholowy może pojawiać się nawet u osób, które utrzymują wieloletnią abstynencję. Warto jednak podkreślić, że osoby, które ustabilizowały swoje życie po wyjściu z nałogu, zwykle dobrze radzą sobie z napadami głodu alkoholowego.
Choć psychoterapia uzależnień uznawana jest za najskuteczniejszą metodę leczenia alkoholizmu, nie zawsze jest ona wystarczająca, by chory utrzymał trwałą abstynencję. W przypadku niektórych uzależnionych, terapię alkoholową można uzupełnić metodami farmakologicznymi. Obecnie medycyna dysponuje już lekami, które skutecznie zmniejszają głód alkoholowy, dzięki czemu stanowią ogromne wsparcie dla trzeźwiejących alkoholików.
Jakie leki mogą być użyteczne w leczeniu alkoholizmu? Udowodniony wpływ na zmniejszenie głodu alkoholowego wykazuje:
Do farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu zalicza się również wszywkę alkoholową. Jest to lek o działaniu awersyjnym. Oznacza to, że jego działanie prowadzi do wykształcenia u chorego lęku, przed negatywnymi konsekwencjami spożycia nawet niewielkiej dawki alkoholu. Czy można jednak uznać, że wszywka alkoholowa redukuje głód alkoholowy? Badania naukowe sugerują, że metoda ta może również przyczyniać się do zmniejszenia przymusu sięgnięcia po używkę u uzależnionych osób.
Warto jednak podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest skuteczna, jako samodzielna metoda leczenia alkoholizmu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy połączy się to rozwiązanie z profesjonalną terapią uzależnień. Wszywka alkoholowa wspiera chorego w utrzymaniu abstynencji, zwłaszcza w pierwszych tygodniach terapii, gdy głód alkoholowy jest najsilniejszy.
Dlaczego warto zaufać akurat nam? W KacDoktorze specjalizujemy się od wielu lat w odtruciu alkoholowym oraz wszywaniu Esperalu. Nasi specjaliści ‒ wykwalifikowani lekarze i ratownicy medyczni ‒ posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w tym temacie, dlatego chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją ewentualne wątpliwości. Decydując się na nasze usługi zyskujesz pewność, że Twoje zdrowie i samopoczucie jest w najlepszych rękach, a wybrany zabieg wykonany zostanie w miłej i komfortowej atmosferze.
Jeśli jesteś zdecydowany na zabieg wszywania Esperalu, wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie w celu ustalenia dogodnego terminu. Zabieg wykonywany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Bez obaw, dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia, zaszycie alkoholowe jest całkowicie bezbolesne.
Głów alkoholowy można powstrzymać! Wybierz odpowiednią metodę i uzyskaj długotrwałą abstynencję.