Odtrucie Alkoholowe - Jak Oczyścić organizm z Alkoholu?

Opublikowany: sobota, 1 października 2022

Alkohol, zwłaszcza spożywany w nadmiernych ilościach, wykazuje destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób dba o swoje zdrowie, popularność zyskują wszelkie sposoby oczyszczania organizmu. Zastanawiasz się, jak odtruć organizm po alkoholu? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o domowych i profesjonalnych metodach na odtrucie alkoholowe.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Organizm człowieka posiada naturalne mechanizmy detoksykacyjne, a za usuwanie z ustroju szkodliwych substancji odpowiada głównie wątroba i nerki. W niektórych sytuacjach potrzebny jest jednak czas, by organizm sam oczyścił się z nadmiaru toksyn. W przypadku nadmiernego spożycia alkoholu, gdy ta używka i jej metabolity wpływają negatywnie na samopoczucie, oczyszczenie organizmu staje się priorytetem. Proces ten często można przyspieszyć samodzielnie w domu, zwłaszcza gdy ma być to element leczenia zwykłego kaca.

Odtrucie organizmu po alkoholu? Nawodnienie to podstawa!

Alkohol powoduje zwiększone wydalanie wody z organizmu. Już w 1986 roku naukowcy wykazali, że spożycie 50 g czystego alkoholu powoduje utratę 250 ml wody, a jedynie 4 drinki wiążą się z utratą 600 do 1000 ml wody w ciągu kilku kolejnych godzin. Dlaczego tak się dzieje?

Alkohol wzmaga produkcję moczu poprzez zahamowanie wydzielania z przysadki hormonu antydiuretycznego (wazopresyny). Zmniejszona ilość tego hormonu powoduje, że w nerkach nie dochodzi do wystarczającej reabsorpcji wody, przez co wzrasta objętość moczu. Sytuację pogarsza ponadto pocenie się, wymioty czy biegunka.

Jak samodzielnie poradzić sobie z lekkim odwodnieniem? To proste – wystarczy sięgnąć po płyny! Doskonale sprawdzi się woda, choć jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie napój izotoniczny – gotowy lub przygotowany w domu. W wielu przypadkach wystarczający będzie również sok owocowy, herbata ziołowa czy woda kokosowa. Nie zaleca się z kolei gaszenia pragnienia kawą czy czarnej herbaty.

Jak uzupełnić elektrolity w domowym zaciszu?

Wraz z płynami organizm traci cenne elektrolity, czyli jony sodu, potasu, magnezu i wapnia. Choć coraz częściej mówi się, że utrata elektrolitów nie jest bezpośrednią przyczyną kaca, stan ten z pewnością nie wpływa pozytywnie na samopoczucie po suto zakrapianej imprezie. Jak samodzielnie uzupełnić niedobór elektrolitów? Nie ma nic prostszego!

Do pitej wody warto dodać odrobinę soli kuchennej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po doustne płyny nawadniające, występujące w niemal każdej aptece pod postacią proszku przeznaczonego do rozpuszczenia w wodzie.

Odpowiednie śniadanie to połowa sukcesu!

Spożycie alkoholu może prowadzić do hipoglikemii, czyli obniżenia poziomu glukozy we krwi. Stan ten wywołany jest różnymi czynnikami, w tym nagromadzeniem kwasu mlekowego i zakwaszeniem organizmu. Na hipoglikemię indukowaną alkoholem narażone są przede wszystkim osoby, które mają za sobą kilkudniowy epizod intensywnego spożycia alkoholu, zwłaszcza połączony ze słabym żywieniem.

Pożywne śniadanie może pomóc przywrócić prawidłowy poziom cukru we krwi i utrzymać go przez resztę dnia. Przy komponowaniu posiłku należy jednak wziąć pod uwagę współistniejące zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty czy biegunkę. Właśnie dlatego śniadanie na kaca powinno być pożywne, ale lekkostrawne.

Detoksykacja po spożyciu alkoholu? Popraw krążenie krwi!

Poprawa krążenia krwi pozwala na szybsze wypłukiwanie alkoholu i jego szkodliwych metabolitów z tkanek oraz całego ustroju. Nic zatem dziwnego, że dobrym pomysłem na poprawę samopoczucia w trakcie poimprezowego poranka jest prysznic. Gorący czy zimny? Nie ma znaczenia! Okazuje się bowiem, że zarówno ciepła, jak i zimna woda pobudza krążenie krwi.

Jeśli masz wystarczająco siły, pomocny będzie również wysiłek fizyczny dostosowany do Twojego stanu i możliwości. Może być to spacer, joga czy pilates – pamiętaj jednak, aby w tym trudnym dniu unikać nadmiernego forsowania organizmu. Zdecydowanie powinieneś przesunąć pełnowymiarowy trening na inny dzień.

Samodzielny detoks a ciąg alkoholowy – uważaj na ryzyko!

Samodzielnie przeprowadzony detoks alkoholowy nie zawsze jest dobrym pomysłem. W przypadku osób znajdujących się w kilkutygodniowym lub kilkumiesięcznym ciągu alkoholowym próby wytrzeźwienia i oczyszczenia organizmu na własną rękę mogą doprowadzić do pojawienia się objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Czy oznacza to, że po ciągu alkoholowym detoksykacja w domu jest niemożliwa? Absolutnie nie! W celu uniknięcia ryzyka zespołu abstynencyjnego warto skorzystać z profesjonalnego detoksu alkoholowego pod okiem specjalistów.

Detoks alkoholowy – domowy czy profesjonalny?

Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? A co, jeśli powiemy Ci, że wcale nie musisz wybierać? Obecnie profesjonalne odtrucie alkoholowe dostępne jest nie tylko w szpitalach i specjalistycznych placówkach, ale również w domowym zaciszu. Specjalista może przyjechać pod wskazany przez Ciebie adres, by po wstępnym wywiadzie i badaniu, podać Ci odpowiednio dobrane kroplówki dożylne. Jest to proste, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, które pomoże Ci oczyścić organizm i przyspieszyć jego regenerację.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe – co warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, na czym polega usługa odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu? Doświadczony specjalista, czyli lekarz lub ratownik medyczny, przyjeżdża pod wskazany przez Ciebie adres. Przed rozpoczęciem procedury konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego oraz wykonanie podstawowych badań, takich jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi czy pomiar glikemii. Na tej podstawie specjalista dokonuje wyboru odpowiednich kroplówek, które oprócz roztworu soli fizjologicznej, mogą zawierać również elektrolity, witaminy, antyoksydanty oraz doraźnie działające leki. Medyk zakłada tymczasowe dojście dożylne, podłącza kroplówkę, a następnie czuwa nad pacjentem do czasu, aż wszystkie preparaty zostaną podane.

Odpowiednio wykonane odtrucie alkoholowe umożliwia nie tylko detoksykację organizmu, ale również:

  • dogłębne nawodnienie;
  • wyrównanie gospodarki elektrolitowej;
  • przywrócenie prawidłowej glikemii;
  • przyspieszenie regeneracji organizmu;
  • uzupełnienie niedoboru witamin;
  • doraźną pomoc w przypadku bólu, niepokoju lub problemów ze snem.

1. Swift R, Davidson D. Alcohol hangover: mechanisms and mediators. Alcohol Health Res World. 1998;22(1):54-60.
2. Jayawardena R, Thejani T, Ranasinghe P, Fernando D, Verster JC. Interventions for treatment and/or prevention of alcohol hangover: Systematic review. Hum Psychopharmacol. 2017;32(5):10.1002/hup.2600.

Umów wizytę domową, niedługo przyjedziemy. 24h / 7 dni w tygodniu. Zadzwoń: 511 833 844