Mówi się, że alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Nawet gdy uzależnienie dotyczy jedynie jednej osoby, jego konsekwencje odciskają ogromne piętno na najbliższych jej osobach. Szkody wyrządzone przez alkohol można zaobserwować w różnych obszarach funkcjonowania rodziny: przede wszystkim emocjonalnym, ale także finansowym czy społecznym. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej, jak choroba alkoholowa może wpływać na najbliższe otoczenie chorego.
Dane na temat rozpowszechnienia choroby alkoholowej nie są optymistyczne. Występowanie choroby alkoholowej w najbliższym otoczeniu to problem nawet 4 milionów Polaków. Co gorsza, w rodzinie alkoholowej wychowuje się od 1,5 do 2 milionów dzieci. Specjaliści alarmują, że ponad połowa z tych dzieci znajduje się w sytuacji, która znacząco zagraża ich rozwojowi oraz zdrowiu. Jakie konsekwencje niesie za sobą życie w rodzinie z problemem alkoholowym?
Współuzależnienie to zjawisko, które najczęściej dotyczy partnera osoby uzależnionej od alkoholu. U podstaw współuzależnienia leży rozwój destrukcyjnych mechanizmów adaptacyjnych, które mają na celu utrzymanie relacji z alkoholikiem, a najczęściej również ustabilizowanie sytuacji rodzinnej.
Codzienność współuzależnionej osoby skupia się na problemie alkoholowym partnera. Osoba taka stara się kontrolować jego problem, a jednocześnie przejmuje za niego odpowiedzialność i stara się zredukować negatywne skutki uzależnienia. Współuzależniona osoba często podtrzymuje i pogłębia nałóg alkoholowy chorego, choć robi to niecelowo i nieświadomie.
Osoba dotknięta współuzależnieniem żyje w przewlekłym stresie, lęku i poczuciu niemocy. Nierzadko pojawia się u niej poczucie winy i wstydu za ciężką sytuację rodzinną. Negatywne emocje mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń lękowych. Warto pamiętać, że najbliżsi alkoholika mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów w jednej z Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnień.
Podkreśla się, że dzieci żyjące w rodzinach alkoholowych szybko uczą się trzech podstawowych zasad: nie mów, nie ufaj i nie czuj. Brak poczucia bezpieczeństwa, a także funkcjonowanie w chronicznym stresie i niepewności sprawiają, że dziecko wykształca mechanizmy przystosowawcze. Szczególnie często dzieci wychowująca się w rodzinie z problemem alkoholowym przyjmują nieświadomie konkretne role. W literaturze naukowej najczęściej wyróżnia się:
Wychowywanie się w rodzinie z rodzinie z problemem alkoholowym oddziałuje nie tylko na dzieciństwo, ale także późniejsze, dorosłe życie człowieka. U znacznego odsetka osób alkoholizm jednego z rodziców doprowadza do rozwoju syndromu DDA, czyli Dorosłego Dziecka Alkoholików. Dorastanie w ciężkim środowisku prowadzi u nich do wykształcenia charakterystycznych cech, takich jak niskie poczucie własnej wartości, potrzeba kontroli, nadmierna opiekuńczość czy lęk przed odrzuceniem. Osoby z syndromem DDA nierzadko cierpią też z powodu depresji lub zaburzeń lękowych.
Alkoholizm, jak każda inne choroba, wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Metodą o największej udowodnionej skuteczności jest psychoterapia uzależnień, która skupia się przede wszystkim na przyczynach uzależnienia od alkoholu i wypracowaniu odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z nałogiem. Rozpoczęcie terapii i jej kontynuacja wymaga jednak od chorego zachowania abstynencji, co najczęściej stanowi dla niego duże wyzwanie.
Czy istnieje sposób, by pomóc uzależnionej od alkoholu osobie utrzymać abstynencję? W przypadku alkoholika rozpoczynającego terapię uzależnień dobrym pomysłem jest zaszycie alkoholowe. Metoda ta nie jest wprawdzie skuteczna w samodzielnym leczeniu alkoholizmu, jednak stanowi dobre wsparcie dla osób zmotywowanych do walki z nałogiem. Na czym dokładnie polega działanie wszywki alkoholowej?
Wszywka to jałowe tabletki, które zaszyte pod skórą, uwalniają stopniowo do krwiobiegu substancję aktywną. W przypadku zaszycia alkoholowego substancją aktywną jest esperal, który hamuje metabolizm alkoholu na jego kluczowym etapie. Spożycie zaledwie niewielkiej ilości alkoholu skutkuje wtedy gwałtownym wzrostem stężenia jego toksycznego metabolitu ‒ aldehydu octowego. U chorego pojawiają się wtedy objawy zatrucia, do których zalicza się między innymi:
Dokuczliwe dolegliwości sprawiają, że u alkoholika istnieje lęk przed konsekwencjami sięgnięcia po używkę. Jest to zatem swoisty straszak, który ma wymusić na chorym abstynencję.
Masz problem z alkoholem i planujesz rozpocząć leczenie? A może uczęszczasz już na terapię, jednak ciężko Ci utrzymać całkowitą abstynencję? Jeśli uważasz, że zaszycie alkoholowe jest metodą, która może Ci pomóc, jesteś w dobrym miejscu! Nasi doświadczeni specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją Twoje wątpliwości odnośnie tego rozwiązania. W KacDoktorze pomagamy nie tylko w leczeniu kaca i przerywaniu ciągów alkoholowych, ale specjalizujemy się również we wszywaniu esperalu.
Jak skorzystać z naszych usług? Wystarczy, że do nas zadzwonisz, a wspólnie ustalimy dogodny dla Ciebie termin. Zabieg zaszycia alkoholowego wykonywany jest w naszym nowoczesnym gabinecie w centrum Warszawy. Nasi lekarze dbają, by wizyta była całkowicie bezpieczna i komfortowa, dlatego zabieg przeprowadzany jest z użyciem miejscowego znieczulenia i pod osłoną antybiotyku.
Nie pozwól, by alkohol niszczył Ciebie i Twoją rodzinę. Zaszycie alkoholowe pomoże Ci w pierwszych miesiącach trzeźwości.