23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji warto przedstawić garść informacji na temat depresji alkoholowej, czyli depresji rozwijającej się wraz z uzależnieniem od alkoholu. Współistnienie tych schorzeń to niezwykle złożony temat, jednak należy o nim mówić głośno, ponieważ skutki często bywają tragiczne. Na czym polega depresja alkoholowa i jak ją rozpoznać? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Wykazano, że nadużywanie alkoholu predysponuje do wystąpienia ponad 200 jednostek chorobowych. W zakres tej grupy wchodzą także choroby i zaburzenia psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, zespół stresu pourazowego czy zaburzenia lękowe. Największy odsetek stanowi jednak depresja, która według badań naukowych dotyka ponad 60% osób uzależnionych od alkoholu. Dlaczego tak jest?
Związek choroby alkoholowej z depresją nie zawsze przebiega jednakowo. Obecnie wyróżnia się:
Ustalenie pierwotnej przyczyny problemu jest niezmiernie ważne, ponieważ ma wpływ na wybór odpowiednio dobranej terapii.
Kiedy w ogóle można mówić o depresji? Chorobę tę diagnozuje się, gdy zaburzenia nastroju trwają co najmniej dwa tygodnie i mają istotny wpływ na życie chorej osoby.
W przebiegu depresji alkoholowej, oprócz nadużywania alkoholu, występują takie objawy jak:
Podejrzewasz depresję u siebie bądź bliskiej osoby? Dobrym pomysłem może być wykonanie testu Becka. Składa się on z 21 pytań, które mają za zadanie ocenić samopoczucie i zdrowie psychiczne. Nie jest to wprawdzie narzędzie diagnostyczne, jednak wysoki wynik testu powinien być przesłanką do natychmiastowej wizyty u lekarza.
Ludzki mózg kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic. Naukowcy z całego świata starają się w pełni poznać wpływ używek na funkcjonowanie mózgu. Obecnie istnieją mocne przesłanki, że za współistnienie depresji i uzależnienia od alkoholu odpowiadają zmiany w układzie nagrody i ośrodku stresu. Zaobserwowano, że w obydwóch schorzeniach występują zmiany w aktywności prążkowia brzusznego ‒ węzła centralnego układu nagrody w mózgu. Obniżenie funkcji tego obszaru odpowiedzialne jest za pojawienie się niektórych objawów depresji, głównie anhedonii, czyli braku odczuwania przyjemności. Alkohol z kolei krótkotrwale pobudza układ nagrody, przynosząc chwilową ulgę, jednak długoterminowo jeszcze bardziej pogłębia zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu.
Liczne publikacje naukowe wykazały, że wśród osób regularnie nadużywających alkoholu znacznie wzrasta ryzyko samobójstwa. Osoby cierpiące na chorobę alkoholową i depresję wymagają więc kompleksowej pomocy obejmującej terapię uzależnień, farmakoterapię i wsparcie najbliższych. Wiadomo również, że w przypadku współistnienia tych dwóch chorób, konieczna jest jednoczesna terapia każdej z nich. Oddzielne leczenie jednej choroby w większości przypadków jest nieskuteczne, a chora osoba bardzo szybko powraca do picia alkoholu lub odczuwa znaczne obniżenie nastroju.
Pierwszym elementem leczenia jest terapia uzależnień. Wybór jej nurtu należy do terapeuty, a cel zakłada nie tylko utrzymanie trzeźwości, ale także poprawę życia społecznego czy zmianę podejścia do zdrowia. Dużą pomocą w walce z uzależnieniem mogą być dodatkowo grupy wsparcia. Okazuje się, że osoby uzależnione, które uczestniczyły w spotkaniach grup terapeutycznych, znacznie szybciej zmieniały swój stosunek do spożywania alkoholu. Jednocześnie należy wdrożyć leczenie psychiatryczne, które zazwyczaj polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych. Terapia prowadzona jest przez lekarza psychiatrę.
Zarówno udział w terapii uzależnień, jak i przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, wymaga zachowania abstynencji. Jest to pierwszy i najważniejszy krok w uzyskaniu długotrwałej poprawy psychofizycznej chorej osoby.
Dobrym sposobem na uzupełnienie terapii uzależnień jest wszywka alkoholowa. Nie jest ona magicznym rozwiązaniem problemu, jednak pomaga choremu zachować trzeźwość na okres leczenia. Na czym polega jej działanie? Zawarty we wszywce esperal hamuje działanie dehydrogenazy alkoholowej ‒ enzymu rozkładającego szkodliwy metabolit etanolu. Nawet niewielka dawka alkoholu powoduje wtedy duże nagromadzenie tego związku, który wywołuje u chorego szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy, wymioty czy uczucie lęku.
Przed implantacją wszywki warto skorzystać z odtrucia alkoholowego, które wypłucze resztki alkoholu i uzupełni niedobory związków odżywczych. Odpowiednio dobrane kroplówki dożylne pozwolą też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu odstawiennego, mogącego znacząco utrudnić początek terapii.
Szukasz specjalisty, który wykona bezpieczną implantację esperalu lub detoks? Znajdziesz takiego w KacDoktorze ‒ firmie specjalizującej się odtruciem alkoholowym w Warszawie i okolicznych miejscowościach. Wystarczy, że zadzwonisz lub skontaktujesz się poprzez formularz internetowy, a doświadczony lekarz lub ratownik medyczny przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres.