Szacuje się, że uzależnienie od alkoholu dotyczy blisko 1 miliona Polaków. Błędem byłoby jednak myślenie, że liczba ta opisuje wszystkie osoby, które ponoszą negatywne konsekwencje nałogu alkoholowego. Najnowsze badania wskazują, że w naszym kraju od 3 do 4 milionów osób żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Nałóg alkoholika odciska nieodwracalne piętno na życiu i zdrowiu jego najbliższych osób. Jednym z najczęstszych skutków problemów alkoholowych w rodzinie jest rozwój współuzależnienia od alkoholu u bliskich uzależnionej osoby. Czym dokładnie jest to zjawisko? Jak można pomóc współuzależnionej osobie? Na pytania te odpowiadamy w poniższym artykule!
Współuzależnienie od alkoholu to stan, w którym bliska osoba, najczęściej partner, ale także rodzic, rodzeństwo lub przyjaciel, wykształca patologiczne wzorce zachowań, które pomagają przystosować się jej do życia w trudnym, destrukcyjnym otoczeniu alkoholika. Osoba taka zaczyna dostosowywać swoje zachowanie, myśli i emocje do potrzeb osoby uzależnionej od alkoholu. Osoby współuzależnione często niosą ciężar skutków uzależnienia, takich jak koszty finansowe, problemy zdrowotne, a przede wszystkim obciążenie emocjonalne. Warto podkreślić, że współuzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem, które wymaga pomocy i wsparcia.
Osoby współuzależnione bardzo często nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, przyjmując wypracowane schematy za normalne. Tymczasem istnieje wiele sygnałów alarmowych, świadczących o rozwijającym się współuzależnieniu od alkoholu. Do najczęściej występujących objawów tego zaburzenia zalicza się:
Ciężko jest wymienić wszystkie skutki współuzależnienia, które dotykają bliskich osoby uzależnionej od alkoholu. Osoby współuzależnione nierzadko borykają się z brakiem zrozumienia i wsparcia ze strony otoczenia i społeczeństwa, co prowadzi do ich izolacji społecznej. Brak wsparcia emocjonalnego stwarza ogromne ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy zaburzeń lękowych. W niektórych przypadkach współuzależnienie może prowadzić do własnego uzależnienia, w tym także uzależnienia od alkoholu.
Warto także wspomnieć, że współuzależnienie bliskiej osoby bardzo często pogłębia nałóg alkoholika. Dlaczego? Współuzależniona osoba nieumyślnie utrudnia choremu wgląd w chorobę. Minimalizuje ona negatywne skutki nadużywania alkoholu, takie jak tłumaczenie alkoholika w pracy czy opłacanie jego mandatów, przez co nie odczuwa on w pełni konsekwencji swojego nałogu.
Osobom współuzależnionym od alkoholu przysługuje bezpłatna terapia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Można z niej skorzystać w jednej z kilkuset funkcjonujących w Polsce poradni terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Wystarczy zarejestrować się na wizytę, a pracownicy placówki przeprowadzą potrzebującą osobę przez cały proces terapii.
Wsparciem dla bliskich osoby uzależnionej są także grupy wsparcia. Szczególnym rozgłosem cieszą się grupy Al-Anon, czyli grupy samopomocowe, które pracują w oparciu o program 12 kroków. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 400 grup Al-Anon, w których uczestnictwo jest dobrowolne i anonimowe.
Alkoholizm to choroba i tak jak wszystkie inne choroby wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu musisz mieć świadomość, że Twoje schorzenie niszczy nie tylko Twoje zdrowie i życie, ale także wpływa negatywnie na całe Twoje otoczenie. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem leczenia nałogu? Planujesz rozpoczęcie abstynencji i udanie się na terapię? W pierwszej kolejności powinieneś rozważyć skorzystanie z odtruwania alkoholowego.
Jeśli przebywasz w ciągu alkoholowym, całkowite odstawienie używki nie powinno być gwałtowną i spontaniczną decyzją. W takim przypadku nagłe zrezygnowanie z alkoholu lub znacznie zmniejszenie jego dawki może być przyczyną wystąpienia alkoholowego zespołu abstynencyjnego. To niebezpieczny stan, który może bezpośrednio zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Czy oznacza to zatem, że przejście na abstynencje powinno być odsunięte w czasie? Absolutnie nie! Wystarczy na początku procesu trzeźwienia przejść odtruwanie alkoholowe.
Głównym celem odtruwania alkoholowego jest zminimalizowanie szkód zdrowotnych wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Zabieg ten pozwala więc nie tylko na prewencję alkoholowego zespołu abstynencyjnego, ale także przyspieszenie regeneracji organizmu po wielu dniach lub tygodniach picia. Odtruwanie alkoholowe umożliwia przede wszystkim:
Odtruwanie alkoholowe powinno być wykonywane jedynie pod czujnym okiem specjalisty. Lekarz czy ratownik medyczny powinien na bieżąco obserwować stan pacjenta, który poddawany jest temu zabiegowi. W KacDoktorze nie uznajemy półśrodków ‒ zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze, dlatego zatrudniamy jedynie doświadczonych i wykwalifikowanych medyków. To właśnie oni dbają o cały przebieg odtruwania alkoholowego, poczynając od szczegółowej kwalifikacji do zabiegu. W odtruwaniu alkoholowym specjalizujemy się od wielu lat, dlatego nie będzie przesadą stwierdzenie, że znamy się na tym, jak nikt inny!
Czy wiesz, że możesz skorzystać z naszego odtruwania 24/7? Co więcej, zabieg ten możemy wykonać także w zaciszu Twojego domu! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami telefonicznie lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres na terenie Warszawy i okolicznych miejscowości. Nie ma znaczenia, czy jest to weekend, dzień roboczy, świąteczny poranek czy środek nocy ‒ pomożemy Ci, gdy tylko tego potrzebujesz.
Chcesz wytrzeźwieć? Odtruwanie 24/7 pozwoli Ci przejść przez ten proces komfortowo i bezpiecznie!