Lepszy humor, większa pewność siebie, przyjemny szum głowy… Spędzając przyjemny, letni wieczór z lampką wina czy kuflem piwa nie odczuwamy zwykle negatywnego działania alkoholu na organizm. Specjaliści są jednak jednomyślni – nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu! Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie alkohol wpływa na organizm człowieka? W poniższym artykule omawiamy najważniejsze zmiany zachodzące pod wpływem tej używki, a także przyglądamy się, w jaki sposób odtrucie alkoholowe może je zmniejszać.
Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie jest niezaprzeczalny. Według Światowej Organizacji Zdrowia używka ta jest głównym powodem ponad 200 chorób i urazów. Szacuje się, że każdego roku alkohol przyczynia się do śmierci około 3,3 miliona osób na całym świecie. Choć szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka zwykle jest odczuwany po wielu latach jego nadużywania, nie można zapominać o negatywnych zmianach, które pojawiają się tuż po spożyciu używki.
Jednym z pierwszych negatywnych efektów alkoholu, zauważalnym już w trakcie jego spożycia, jest odwodnienie. Moczopędne działanie alkoholu na organizm jest niezaprzeczalne. Szacuje się, że spożycie zaledwie 50 ml czystego alkoholu rozcieńczonego w 250 mililitrach płynu prowadzi do utraty od 0,6 do 1 litra wody. Wpływ alkoholu na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu wynika głównie z hamowania wydzielania wazopresyny przez tylny płat przysadki mózgowej. Wazopresyna, nazywana również hormonem antydiuretycznym, hamuje wydzielanie wody do moczu, dzięki czemu reguluje nawodnienie organizmu oraz ciśnienie tętnicze krwi.
Odwodnienie, wywołane działaniem alkoholu na organizm, może być przyczyną:
Metabolizm alkoholu związany jest z produkcją dużej ilości reaktywnych form tlenu i azotu, zwanych potocznie wolnymi rodnikami. Cząsteczki te wykazują bardzo dużą aktywność chemiczną, wchodząc w reakcje z napotkanymi lipidami, białkami, a nawet łańcuchami DNA, niszcząc ich strukturę. W normalnych okolicznościach organizm posiada mechanizmy, które zapobiegają nadmiernej aktywności wolnych rodników, nazywanej też stresem oksydacyjnym.
Stres oksydacyjny to zjawisko, którego bezpośrednio nie odczuwamy, a jednak pełni ono ogromną rolę w patomechanizmie wielu schorzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Nadmierne i przedłużające się narażenie na stres oksydacyjny jest przyczyną rozwoju między innymi chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy alkoholowej choroby wątroby.
Bezpośrednie działanie alkoholu na organizm przejawia się również w wahaniach stężenia glukozy we krwi. Wbrew pozorom ma to znaczenie nie tylko dla diabetyków, ale także zdrowych ludzi. Wahania glikemii mogą powodować złe samopoczucie, a w dłuższej perspektywie przyczyniać się do rozwoju chorób metabolicznych.
Jak alkohol wpływa na glikemię? To dość złożone zagadnienie. Destylaty zawierające jedynie czysty alkohol, takie jak wódka czy whiskey, nie zawierają w swym składzie cukru i nie powinny podwyższać glikemii. Inaczej jest z napojami alkoholowymi, które zawierają cukier – różnego rodzaju nalewkami, słodkimi likierami, a także większością popularnych drinków. Są one przyczyną szybkiego skoku glikemii. Co interesujące, badania naukowe wskazują, że długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do obniżenia skuteczności działania insuliny, co tłumaczy częste występowanie insulinooporności czy cukrzycy typu 2 u wieloletnich alkoholików.
Jednorazowe i nadmierne spożycie alkoholu może również prowadzić do hipoglikemii, czyli niebezpiecznego spadku stężenia glukozy we krwi. Dochodzi do tego głównie poprzez chwilowe zaburzenie funkcjonowania wątroby, która zajęta jest metabolizowaniem etanolu. Przyjmuje się także, że duża dawka alkoholu może wpływać na uwalnianie insuliny z trzustki, co może zwiększać hipoglikemię. Stan ten może być niebezpieczny dla cukrzyków, z kolei u zdrowych ludzi zazwyczaj zwiększa objawy syndromu dnia poprzedniego.
Zastanawiasz się, jak ochronić swoje zdrowie przed szkodliwym działaniem alkoholu? Wystarczy nie pić! Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wesela bez kilku głębszych czy spotkania z kolegami bez piwa, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Wystarczy, że skorzystasz z odtrucia alkoholowego, które redukuje negatywne działanie alkoholu na organizm. Działanie tego zabiegu nie tylko pozwala uchronić zdrowie, ale także poprawia samopoczucie, niwelując objawy nawet najmocniejszego kaca.
Odtrucie alkoholowe to metoda, która stosowana jest w lecznictwie od co najmniej kilku dekad. Solidne podstawy naukowe, a także ogromne doświadczenie sprawia, że jest to procedura cechująca się wysokim bezpieczeństwem oraz skutecznością. Choć początkowo odtrucie alkoholowe stosowane było w celu zapobiegania wystąpieniu zespołu abstynencyjnego, metoda ta znajduje zastosowanie także w redukowaniu negatywnego wpływu alkoholu na organizm człowieka.
Działanie odtrucia alkoholowego jest kompleksowe. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają na:
Martwi Cię negatywne działanie alkoholu na Twój organizm? Wcale nie musisz wybierać pomiędzy swoim zdrowiem i samopoczuciem a zakrapianą imprezą! Wystarczy, że się z nami skontaktujesz, a postawimy Cię na nogi już w godzinę! Nasi lekarze i ratownicy medyczni posiadają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu odtrucia alkoholowego, dlatego możesz być pewny, że Twoje zdrowie i samopoczucie są w najlepszych rękach.
Z naszych usług możesz skorzystać odwiedzając nasz nowoczesny gabinet zlokalizowany w centrum Warszawy. Jeśli jednak wolisz poddać się odtruciu alkoholowemu w wybranym przez siebie miejscu, oferujemy również usługę odtrucia alkoholowego z dojazdem do domu, biura czy pokoju hotelowego. Wystarczy, że do nas zadzwonisz lub wypełnisz formularz internetowy, a nasz specjalista przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres już w 45 minut. Pamiętaj, że nasze usługi dostępne są całodobowo, w każdy dzień tygodnia!
Nie musisz marnować czasu na walkę z kacem! Sięgnij po odtrucie alkoholowe i poczuj się lepiej!